reklama

Partia Piratów w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Jeszcze tylko 10 dni zostało do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wśród kandydatów, również w Polsce, nie zabrakło działaczy Partii Piratów — ruchu szczególnie bliskiego Internetowi.

Partia Piratów jest dla internautów ruchem szczególnym. Osią jej działania jest propagowanie wolnego dostępu do dóbr kultury, szczególnie w postaci cyfrowej, oraz ochrona życia prywatnego. Partia stara się także walczyć z monopolistami, a brak konkurencji uważa za szkodliwy dla społeczeństwa. Wraz z Electronic Frontier Foundation, Fundacją Nowoczesna Polska i podobnymi organizacjami, Partia Piratów walczy o poszanowanie praw cyfrowych.

Partia Piratów powstała w Szwecji. Ruch zarejestrowano 1 stycznia 2006 roku, 3 lata później udało mu się zdobyć miejsce w Parlamencie Europejskim. Obecnie ruch, w różnych formach, działa na każdym kontynencie.

W Polsce Partia Piratów działała w latach 2007-2009, a od 2013 roku działa Polska Partia Piratów (P3), kierowana przez Radosława Pietronia. Podstawa programowa P3 jest identyczna z wspólnym programem Europejskich Piratów, zebranym w Common European Election Programme of the European Pirates for the Elections of the European Parliament in 2014 (CEEP). Działacze P3, podobnie jak ich koledzy w innych krajach, również kandydują do Parlamentu Europejskiego w tegorocznych wyborach. Mapę krajów, w których lokalna Partia Piratów kandyduje do Parlamentu Europejskiego, przygotowała społeczność OpenStreetMap.

Dążenia P3 zostały jasno wyłożone w manifeście. Partia chce między innymi neutralnego Internetu, przejrzystości sektora publicznego, powstrzymania masowej inwigilacji internautów, ochrony demaskatorów czy wolnego dostępu do wiedzy i zasobów edukacyjnych. Jej działacze popierają także rozbudowę infrastruktury w całej Europie.

W Polsce na listach znajdą się kandydaci z okręgów: 6 (łódzkie), 8 (lubelskie) i 11(śląskie).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama