Wybory do Parlamentu Europejskiego: Latarnik pomoże zagłosować

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Latarnik pomoże zagłosować

Budynek Parlamentu Europejskiego
Budynek Parlamentu Europejskiego
23.05.2019 14:35

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w niedzielę 26 maja. Nadal nie wiesz jak zagłosować albo nie masz pewności, czy dobrze wybierasz? Pomoże w tym Latarnik Wyborczy. To test, którego wynik wskazujący partie zgodne z poglądami wypełniającego.

Sprawdź swoje poglądy

Na stronie Latrnika Wyborczego, tuż nad niebieską falą, znajduje się przycisk rozpoczęcia testu. Uruchomi on aplikację z 24 pytaniami, sprawdzającymi poglądy polityczne, ekonomiczne i społeczne. Należy spodziewać się stwierdzeń o imigracji, przyjęciu euro w Polsce, pomocy społecznej, relacjach z USA i Rosją czy wspólnym działaniu Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europy.

Strona główna Latarnika, ty zaczynamy test
Strona główna Latarnika, ty zaczynamy test

Przy każdym stwierdzeniu znajduje się szczegółowe wyjaśnienie, czego dotyczy i jakie może mieć konsekwencje dla nas i naszego kraju. Jest też bardzo przystępna lista argumentów „za” i „przeciw”. Warto tam zajrzeć – to wspaniała pomoc dla osób, które polityką interesują się „z doskoku” bądź chcą szybko upewnić się, że ich opinia jest trafna.

Argumenty „za” i „przeciw”
Argumenty „za” i „przeciw”

Pod stwierdzeniem należy zaznaczyć jedną z trzech odpowiedzi: „zgadzam się”, „nie mam zdania” lub „nie zgadzam się”. To stwierdzeń można w każdej chwili wrócić i zmienić swoją odpowiedź.

350263369099929537

Ten proces musimy przejść 24 razy, co zajęło mi około 15 minut. Moje zainteresowanie polityką jest sporadyczne i w kilku przypadkach musiałam zapoznać się ze szczegółami sytuacji.

Skąd pochodzą wyniki?

Wyniki zostaną zaprezentowane na prostej wizualizacji. Moje wyglądają tak:

Moje wyniki z testu Latarnika Wyborczego
Moje wyniki z testu Latarnika Wyborczego

Poniżej wykresu z propozycjami partii można obejrzeć także odpowiedzi członków komitetów wyborczych i porównać swoje poglądy z poglądami komitetów w innych krajach. W razie „remisu” można dzięki temu upewnić się, który komitet jest bardziej odpowiedni i w których punktach nie zgadzam się z każdą z partii. Oto przykład:

odpowiedzi komitetów wyborczych na pytanie 23
odpowiedzi komitetów wyborczych na pytanie 23

Klikając w logo partii, można sprawdzić jej odpowiedzi w porównaniu do swoich. Wszystkie są zebrane na liście, zgodne są oznaczone na zielono, niezgodne na czerwono.

350263369100388289

Latarnik Wyborczy jest rozwijany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z pomocą specjalistów z SWPS i UW. Organizacja od 14 lat gromadzi informacje o programach wyborczych partii i przed każdymi wyborami przygotowuje aktualny test. Tym razem Koalicja Europejska nie odesłała odpowiedzi, więc informacji o tym komitecie trzeba szukać na własną rękę.

Komu pomoże Latarnik Wyborczy?

Latarnik Wyborczy ma kilka ograniczeń. Już fakt, że jest dostępny jako strona internetowa, wskazuje, do kogo jest kierowany – skorzystają z niego osoby korzystające aktywnie w sieci, zapewne czytające cyfrowe media i korzystające z portali społecznościowych (co ma pewne wady). Z drugiej strony Latarnik jest lepszą pomocą przy podejmowaniu decyzji niż nic niemówiące filmy wyborcze.

Jeśli zależy ci na świadomych głosach na kandydatów do Europarlamentu, pokaż Latarnika Wyborczego znajomym, pomóż wypełnić ankietę dziadkom, albo przynajmniej wyjdź w niedzielę z domu i zagłosuj.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)