Photivo 2014-05-25

Strona główna Windows Grafika Narzędzia dla fotografów
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Photivo to przyzwoita alternatywa dla profesjonalnych i wcale nie tanich programów do obróbki kolorystycznej zdjęć. Program posiada możliwość otwierania plików w formatach JPG, TIFF, BMP i RAW z wielu aparatów fotograficznych i pracy z nimi w przestrzeniach RGB oraz LAB w sposób niedestruktywny, również automatycznie z wykorzystaniem kolejki plików, i zapis w formatach JPG, PNG i TIFF. Co ważne, nawet bitmapy o głębi kolorów 8 bitów na kanał są edytowane z precyzją 16 bitów na kanał.

Program zaskarbił sobie serca wielu użytkowników dzięki bardzo dobrym algorytmom usuwającym szumy ze zdjęć, zaawansowanej kontroli koloru w przestrzeniach RGB i LAB oraz dzięki palecie efektów. Na początku użytkowania program może kojarzyć się ze znanym użytkownikom Linuksa UFRaw.

Możliwości programu w zakresie obróbki kolorystycznej i efektów, jakie możemy zdjęciom nadać, są zaskakująco szerokie. Znajdziemy tu prawie wszystko, co może się przydać przy pracy tego typu — od krzywych nasycenia kolorów po możliwość nakładania filtrów osobno na światła, cienie i tony średnie. Znajdziemy tu także precyzyjną korektę perspektywy, automatyczne usuwanie wypalonych pikseli, symulację ziarna, nakładanie winiety, efekt makiety (oszukana głębia ostrości) a nawet możliwość nałożenia na zdjęcie zewnętrznej tekstury. Na szczególną uwagę zasługują możliwości wyostrzania zdjęć, co możemy wykonać na wiele sposobów, od falek omijających krawędzie do filtrów Wienera, a także możliwości usuwania szumów osobno dla luminancji i barw.

Wadą programu jest brak polskiego interfejsu oraz pewne drobne braki w porównaniu do profesjonalnych aplikacji — nie znajdziemy tu korekty gometrii na podstawie profilu obiektywu (można to zrobić jedynie ręcznie) i musimy nastawić się na stosunkowo wolne renderowanie podglądu w czasie rzeczywistym podczas edycji (można pracować na zmniejszonym obrazie). Początkujących może odstraszać natłok funkcji, ale program oferuje możliwość stworzenia własnej palety ulubionych ustawień i efektów, co znacznie przyspiesza pracę. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby efektywnie korzystać z Photivo, trzeba poświęcić chwilę na jego lepsze poznanie.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #27 07.11.2016 08:07

żałosny program problemy z otwieraniem plików, mnogość suwaków świadczy o tym, że twórcy nie wiedzą co i jak napisać by program był ergonomiczny. Najlepsze jest to, że po 30 min poprawiania fotki nie ma jak go zapisać a wyeksportowanie kończy się plikiem o niższej rozdzielczości. I jeszcze u waga do amatorów tłumaczeń na polski programów jak nie macie kompilatorów ani źródeł to lepiej do kołchozu idźcie do roboty a się nie popisujcie informatyką dotyczy to tego programu jak i Krity. Wasze spolszczenia psują funkcjonalność tych programów, po prost się wysypują.

Signomi   8 #26 15.03.2015 21:35

Kilka dni temu, zachęcony powyższym opisem zalet programu, zdecydowałem się go zainstalować. Chociaż jest w dużej mierze przetłumaczony na polski, to jednak to wcale nie ułatwiało mi pracy, a przede wszystkim nie pomagało nawet we wstępnym zapoznaniu się z nim. Mam już dwudziestoletnie doświadczenie z różnymi programami do zaawansowanej obróbki obrazów cyfrowych i wiem co to znaczy, że program jest, albo nie jest, intuicyjny. Poza tym swobodnie poruszam się po programach bez względu na to czy lokalizacja jest polska, czy angielska. Otóż pierwsza moja uwaga: Photivo absolutnie nie jest intuicyjny. Przedzierając się przez gąszcz różnych narzędzi, mając jednocześnie otwarty dla celów ćwiczebnych plik graficzny (zdjęcie kwiatów), usiłowałem drogą przeróżnych manipulacji uzyskać efekt jakiejkolwiek zauważalnej zmiany w tym obrazie. Niestety, przez okres około godziny, gdy podejmowałem te próby, czułem się nieustannie tak, jakbym musiał się uczyć nowego, dotąd nieznanego mi, języka. Czułem się w tym programie cały czas obco. Stale jakieś nowe pojęcia, nowe narzędzia - których przeznaczenia nie mogłem odkryć, patrząc, czy na ćwiczebnym obrazku zachodzą jakieś zmiany. Niewątpliwie programiści, twórcy programu, zadali sobie wiele trudu, aby coś dobrego stworzyć i zapewne znajdą się osoby, którym ten program przypadnie do gustu. Mnie nie przypadł. Być może dlatego, że jako zaawansowany fotograf amator (ale nie zawodowiec) używam od blisko dwudziestu lat taki edytor graficzny jak Picture Publisher, początkowo jeszcze w wersji 5, na 16 bit Windows, a potem i do chwili obecnej w wersji 7, na 32 bit Win.. Zadziwiająca zawsze dla mnie była prostota i niesamowita intuicyjność tego edytora, który jest w moim pojęciu programem półprofecjonalnym o bardzo szerokim spektrum narzędzi i możliwości, daleko wykraczających poza potrzeby zwykłych użytkowników aparatów cyfrowych. Mając PP7 nigdy nie pożądałem posiadania sławnego Photoshopa, choć np. Gimpa także czasem używam. Ale na próbę, od czasu do czasu przez ostatnie lata, przerzuciłem w komputerze wiele różnych aplikacji do korekt fotograficznych, ale zdecydowaną większość z nich wyrzuciłem. Obecnie także i Photivo. Zdecydowanie lepszym od niego jest RawTherapee. A ostatnia wersja 4.2.74 jest wręcz świetna. Zresztą odkryłem, że oprócz wywoływania plików RAW, można go używać także do obróbki formatów jpg, tif i png. Jedynie co słabiej wykonuje na tych ostatnich formatach, to regulacja balansu bieli w sytuacji wielkiego błędu ustawień w aparacie. Natomiast do codziennych drobnych robótek na zdjęciach cyfrowych i także do bardziej zaawansowanych korekt graficznych używam edytor wbudowany do przeglądarki Fast Stone Image Viewer. Aplikacja jest w zasadzie dość prosta, ale posiada niecodzienny potencjał.

  #25 01.10.2014 11:32

na stronie photivo pisza ze program nie radzi sobie z plikami powyzej 10 m w architekturze 32 bity ot i cala tajemnica co troche ogranicza uzywanie raw.

Oldand53   2 #24 12.07.2013 11:42

U mnie przy próbie wgrania pliku jpg również pojawia się komunikat o błędzie. Nie wiem o co tu chodzi. Wszystkie inne programy graficzne (typu GIMP, Adobe Photoshop) działają na moim sprzęcie bez zarzutu.

  #23 12.07.2013 07:55

Witam, owszem polski interface jest ale dla czego do diaska jak wybieram juz konkretne zdjecie do otwarcia, program wypisuje mi bzdury o tresci "File Not Found" ???

  #22 25.06.2013 19:40

Nie otwiera zdjęć przy próbie otworzenia foty program się wysypuje

  #21 25.04.2013 12:41

karlow 254 dziękuje za instrukcje spolszczenia
Działa extra

  #20 08.04.2013 17:34

Gdzie w programie jest opcja cofnij zmianę, bądź przywróć początkowy wygląd zdjęcia

  #19 24.01.2013 15:57

Czy ten program chodzi tylko kiedy jest w połączeniu z internetem ?

  #18 25.12.2012 19:40

Częściowo sprawa mi się wyjaśniła.
Sprawdziłem na kompie z Windowsem 7,
ale również na innym z XP i działa dobrze,
więc muszę przyczyny poszukać w swoim komputerze

  #17 18.12.2012 18:57

Właśnie zaktualizowałem program do najnowszej wersji i niemiła niespodzianka. Każda próba wczytania jakiegokolwiek pliku jpg
kończy się komunikatem o błędzie i zamknięciem aplikacji. Pobrałem raz jeszcze program, tym razem ze strony producenta i zainstalowałem ponownie - ten sam efekt. Szkoda bo program do tej pory działał u mnie bardzo dobrze (Windows XP) i ma naprawdę spore możliwości. Ciekawe czy ktoś jeszcze ma podobny problem, czy może tylko u mnie "z czymś się gryzie" ?

  #16 05.11.2012 16:22

karolw254 dzięki za instrukcje! Jesteś wielki! Pozdr.

  #15 24.09.2012 16:11

mi-q
Więc tak... Na dole ci pisze RGB. a lewo od tego masz 6 guziczków.
Najeżdżając na nie szukasz "Photovio settings" Po lewej stronie wyskoczy ci menu. Będą tam: Work Colorspace,Preview Colorspace, itd. Na samym dole będziesz miał: translation. Klikasz i szukasz "Polish". Klikasz restartujesz program i gotowe :). Mam nadzieję że pomogłem :)

  #14 15.09.2012 14:53

tommmi

"Wystarczy wejść w ustawienia, wybrać opcje tłumaczenie, ustawić polski i ponownie uruchomić program".
Napisz kroki jak to zrobić.
Gdzie są te ustawienia??????

  #13 24.08.2012 23:22

i wyskakuje komunikat, że nie może zdekodować pliku. O co chodzi?

  #12 24.08.2012 17:48

full opcji!!!

  #11 24.08.2012 11:17

dlaczego nie czyta zdjęć? nie otwiera, pisze ze nie istnieje plik itp

  #10 24.08.2012 05:12

Jasne ze ten program jest darmowy to tak jak PanasoniX i SoniX podszywanie sie pod znane marki .

  #9 23.08.2012 12:56

dzięki tommmi za info o translacji : )

  #8 22.08.2012 20:41

dziękuje :)