r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Picasa 3.9.0 Build 141.259

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Bezpłatny program firmy Google do katalogowania przeglądania i podstawowego retuszu zdjęć, a jednocześnie desktopowy klient usługi Picasa Web Albums.

Galeria programu

Picasa automatycznie wyszukuje zdjęcia i filmy na dysku, i pozwala na ich skatalogowanie, opisanie, nagranie w postaci prezentacji na CD, zarchiwizowanie, opublikowanie lub wydrukowanie. Picasa pobierze ze zdjęć dane o miejscu, w którym zostało zrobione, jeśli aparat dopisał współrzędne GPS, lub pozwoli aby użytkownik sam oznaczył miejsce na mapie. Przy katalogowaniu bardzo ważne jest rozpoznawanie twarzy, które pozwala dzielić zdjęcia nie tylko względem daty i miejsca, ale również względem znajdujących się na nich osób. Picasa pozwala na przypisanie do znalezionych twarzy wizytówek z książki adresowej Google, a w przypadku publikacji na Google+ przy zdjęciach pokazana zostanie informacja o znajdujących się na nich znajomych.

Możliwości edycji zdjęć w Picasie nie są może powalające, ale wystarczają do szybkiego retuszu przed publikacją w Sieci. Oczywiście retusz jest niedestrukcyjny i można wszystkie kroki cofnąć. Do dyspozycji mamy tu narzędzia korygujące kolory, możliwość wypoziomowania zdjęcia, oraz narzędzia do usuwania popularnych błędów, jak na przykład czerwone oczy. Zdjęcia można również odszumić i wyostrzyć, choć stosowane przez Picasę algorytmy nie są najlepsze w swojej dziedzinie.

Program domyślenie kataloguje obrazy w formatach JPG, TIF, PSD, BMP i RAW (opcjonalnie także GIF i PNG) oraz filmy w formatach MPG, AVI, ASF, WMV i MOV.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Koniec Picasy. Google przestanie rozwijać program i zamknie usługę

65
OPROGRAMOWANIE 13.02.2016 | Anna Rymsza

Firma Google znana jest z tego, że często utrzymuje kilka podobnych usług. Przykładem tego jest serwis Picasa Web Albums, dublujący możliwości Zdjęć Google, a po części także Dysku – w końcu te same pliki zobaczyć możemy obok swoich dokumentów. W końcu zapadła decyzja dotycząca dalszych losów webowej Picasy. Usługa zostanie wyłączona 1 maja, a cały rozwój skupi się na Zdjęciach Google. Decyzja została uzasadniona tym, że lepiej poświęcić zasoby i czas na rozwijanie jednego produktu (a w zasadzie linii produktów, gdyż Zdjęcia to także aplikacje mobilne). W ten sposób Google ma nadzieję…

Recenzje użytkowników

Darmowy, dużo filtrów, wygodne udostępnianie zdjęc
Brak
ocena użytkownika

Jak dla mnie program do szybkiej obróbki i udostępnianiu zdjęć jest idealny. Mały, szybki, bezproblemowy. Co prawda możliwości edycyjnych dla bardziej zaawansowanych nie znajdziemy, ale nie o to tu chodzi. Dla amatorów jest idealny. Zdjęcie można przyciąć, rozjaśnić, wyprostować. Zawiera dużo filtrów i innych "bajerów". Jako darmowy program do dzielenia się zdjęciami jest idealny.

15.12.2014 13:26 | Recenzja do wersji 3.9.0 Build 138.151
przejrzystość, ergonomia, prostota ale i mnogość funkcji, wykrywanie twarzy, "prezentacja twarzy"
brak wpływu na interfejs (kolory)
ocena użytkownika

Lat temu przechodziłem przez Irfan View, ACD See, Adobe Photoshop Album Starter Edition, i jeszcze kilka programów, których już nazw nie pamiętam. W końcu trafiło mi się [b]PicaJet Free[/b]. Program spodobał mi się bardzo. Miał prawie wszystko czego wymagałem od programu do katalogowania zdjęć. Więcej było w edycji płatnej. Używałem go może z rok, półtora. Niestety zbyt często się wywalał.
I w końcu w roku 2009... zainstalowałem Picase.

Świetnie katalogowanie zdjęć. Bardzo dobrze rozwiązane przeglądanie katalogów. Mamy do wyboru [b]widok drzewa i opcje uproszczony widok drzewa[/b] oraz płaski widok. Widok drzewa jest rewelacyjny - po utworzeniu się ikon folderów z ich zawartości (miniaturka zdjęcia) w szybki sposób można odnaleźć dany katalog.

Wspaniale jest również rozwiązane wyszukiwanie zdjęć w katalogach. Możemy użyć trzech opcji: nie sprawdzaj, sprawdzaj jednorazowo oraz na bieżąco. Gdy w folderach podrzędnych znajduje się jeden taki, którego nie chcemy katalogować wystarczy go odznaczyć. Jeśli ma być sprawdzony tylko raz to zaznaczamy raz a jeśli zaznaczymy na bieżąco to w razie dorzucenia jakichś plików do tego takiego katalogu, baza sama się uaktualni i oczywiście wykryje twarze, co w następnym punkcie:

Kolejną funkcją, która na początku była bajerem a teraz zaoszczędzam mnóstwo czasu jest wykrywanie twarzy. Najpierw z ciekawości zacząłem się tym bawić, dodawać nowe osoby a Picasa wyszukiwała sama. [b]Oczywiście nie działa to idealnie i trzeba na początku trochę poklikać ale później działa znakomicie.[/b] Wyobraźcie sobie, że potrzebujecie teraz czyjeś zdjęcie (np, w garniturze i z uśmiechem) i w poszukiwaniu go przeglądacie katalogi po kolei przypominając sobie w jakim mogłoby być takie zdjęcie. Katalog po katalogu i czas leci... A tu proszę: Klikamy na daną osobę i wśród wszystkich zdjęć o wiele szybciej znajdujemy to jakie chcemy.

Olbrzymią zaletą Picasy jest jej "przenośność". Wystarczy zgrać pliki z bazą danych, a na nowym kompie będziemy mieli wszystko jak na starym:) Łącznie ze znalezionymi twarzami.

Kolejna rzecz, albumy i eksportowanie. Gdy potrzebujemy wybrane zdjęcie z różnych katalogów wystarczy je przeciągnąć do nowego albumu. Jeśli chcemy te zdjęcia obrabiać w jakimś innym programie czy po prostu komuś je wysłać to wystarczy je eksportować a będziemy je mieli w odrębnej lokalizacji.

Picasa oprócz zdjęć kataloguje również filmy - w Picasie naprawdę fajnie to działa. Zawsze filmy z jakichś uroczystoście trzymałem oddzielnie ale teraz pod jednym katologiem, np. z Sylwestra mam i zdjęcia i nagrania - jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Ciekawą funkcją, która ukazała się nie tak dawno temu jest "prezentacja twarzy" czyli prezentacja, gdzie twarz wybranej osoby jest w centrum a zmienia się otoczenie. U mnie wyglądało to tak: Po otrzymaniu zdjęć pewnej małej chrzczonej osóbki, skatalogowałem je w Picasie. Następnie z poziomu tego wybranego katalogu kliknąłem wybraną opcję, dodałem ścieżkę dwiękową i voila! Zajęło to 2 minuty.
Efekt całkiem fajny ale przy niektórych przejściach to po prostu mistrzostwo! Efekt, gdy zdjęcie z twarzą po środku a w tle wnętrze kościoła, a następne to identyczny wyraz twarzy, a w tle całkiem inne pomieszczenie daje [b]piorunujący efekt.[/b]

Po za tymi funkcjami funkcie jak "zwykłe" prezentacje czy obróbka zdjęć nie robią już wrażania ale działają naprawdę przyzwoicie. Do każdego zdjęcia można wyświetlić informacje EXIF, otagować i wstawić opis. Picasa obsługuje również geotagi i z jej poziomu możemy podejrzeć lokalizację zdjęcia na mapach google. Można zdjęcia również importować z poziomu Picasy oraz udostępniać w Picasa Web Albums.

Minusem jak dla mnie jest na razie (póki do niczego więcej nie mogę się przyczepić) tylko stały niezmienny kolorystycznie interfejs. Życzyłbym sobie takiej "ciemni" jak w Adobe Photoshop Lightrooms czy chociażby PicaJet. Wystarczołaby choćby funkcja zmiany koloru jak to było kiedyś w Windows Media Playerze.

Program działa stabilnie, płynnie i nie obciąża znacznie komputera.
Instalka zajmuje mało miejsca. Szybko się instaluje. Interfejs jest nienachalny i łatwo odnaleźć najważniejsze funkcje.

Reasumując program warty uwagi, instalacji i używania. Jak dla mnie najlepszy z darmowych.

23.11.2010 10:19 | Recenzja do wersji 3.8 Build 117.24
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #674 18.12.2017 17:36

@Jurek P. (niezalogowany): Tylko wtedy wychodzi duża litera. A co z małą?

  #673 19.11.2017 17:45

@Anonim (niezalogowany): bo to jest przegladarka zdjec a nie edytor -.-

MLJ   6 #672 27.08.2017 12:23

Od 5 lat niezastąpiony dla mnie program. Szkoda że google ją porzuciło na rzecz zdjęć google, które na razie nie potrafią nawiązać do picasy. Instalkę sobie zachowałem, a sam program ciągle dobrze działa (loguje się do konta, itp)

  #671 18.09.2016 22:54

@darek719: "dobry program do katalogowania fotek."

Ale nie najlepszy do obróbki zdjęć.

  #670 28.07.2016 09:27

chodzi w linuxie ?

maxel   4 #669 08.02.2016 10:15

Jak nadpisać plik po edycji?

  #668 05.02.2016 19:30

@Paweł1x (niezalogowany): właśnie to ciągłe kopiowanie , doprowadza mnie do szału, a ja juz taka oblatana nie jestem .:(

  #667 27.11.2015 18:06

@Rozczarowana (niezalogowany): dodaj folder.

  #666 27.11.2015 18:04

@pudelekw (niezalogowany): a masz gmaila? logowanie przez konto google. zresztą potrzebne jest tylko wtedy, jesli chcesz wysłac foty z dysku e-mailem. gmailem, dokładniej.

darek719   41 #665 03.11.2015 23:19

dobry program do katalogowania fotek.

  #664 24.10.2015 18:55

@darek_d: ja nie mogę się zalogować w żaden sposób

wittar   1 #663 14.09.2015 13:35

@johan von jasson (niezalogowany): hehehehehehe

darek_d   5 #662 04.09.2015 18:18

Dalej coś zrypane - nie można się zalogować - biały ekran.
Edycja:
Można się zalogować tylko przez "Konfiguruj przeglądarkę zdjęć Picasa" i wszystko działa

Autor edytował komentarz.
  #661 21.07.2015 14:41

Czekamy na 4.0.0

  #660 17.07.2015 14:16

Jak nadpisać edytowany plik? Nie chcę tworzyć kopii zdjęcia.

  #659 09.07.2015 09:31

Nowy Picassa beznadziejny. Przy każdorazowym włączaniu komputera pojawia się okienko "automatycznej kopii zapasowej", która trzeba ręcznie zamykać. Odinstalowując go. Gratulacje za bubel.

  #658 04.05.2015 17:49

Znacie jakieś "sztuczki" żeby program startował szybciej? Wie ktoś np jak usunąć ekran powitalny (logo Picasa), który pojawia się przed uruchomieniem? Bo to chyba da kilka sekund. Z góry dzięki.

man333   8 #657 03.05.2015 18:03

Czy Picasa jest jeszcze rozwijana, czy oficjalnie już Google porzuciło projekt?

janusz624   2 #656 30.01.2015 15:29

@znawca Nietzschego (niezalogowany): Witaj, nie jestem informatykiem, ale z opisu, z potrzeb, można polecić Ci XnView, masz tam przy okazji mnóstwo bajerów, a wyświetla cały folder zdjęć. Pozdrawiam serdecznie. Redakcję DP także. Do red. Chyba 2 lata temu po lewej str. był odnośnik programowy. Super sprawa i komu to przeszkadzało. Proszę, wróćcie Państwo do tej formy. Dziękuję - Janusz

  #655 12.01.2015 20:17

@johan von jasson (niezalogowany): akurat!

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.