Pirat działający na wielką skalę zatrzymany

Strona główna Aktualności

O autorze

Policja zatrzymała pirata komputerowego działającego od kilku lat na olbrzymią wręcz skalę. Mężczyzna oferował nielegalnie skopiowane programy, filmy, gry i muzykę. Zamieszczona na jego stronie internetowej lista zawierała ponad 16 tys. pozycji i była cały czas aktualizowana. Wartość programów sięga, wg szacunków policji, kilkunastu mln zł.

Oprócz najnowszych gier komputerowych i filmów wyświetlanych jedynie w kinie, mężczyzna oferował bardzo drogie (w oryginalnych wersjach) programy specjalistyczne. Wszystkie płyty sprzedawał po kilkanaście, kilkadziesiąt złotych.

"Perełką" w ofercie sosnowiczanina były moduły programu projektowego Catia, na zakup którego pozwolić mogą sobie jedynie największe firmy. Był on wykorzystywany m.in. przy projektowaniu myśliwców bojowych. Znalezione u zatrzymanego moduły Catii wstępnie wyceniono na kilka milionów złotych.

W trakcie przeszukania domu policjanci znaleźli ponad 11 tys. płyt z nielegalnymi programami, filmami, grami i muzyką. Oprócz tego zabezpieczono sprzęt komputerowy służący do kopiowania płyt na wielką skalę. Wartość zabezpieczonego oprogramowania oceniono wstępnie na 15 milionów złotych. Dokładna wycena będzie możliwa po analizie zabezpieczonych materiałów, w tym zawartości twardych dysków, przez specjalistów.

Obecnie policja ustala tożsamość klientów zatrzymanego i źródło, z którego zaopatrywał się sam hurtownik. Za swoją działalność mężczyźnie może grozić teraz kara do 5 lat więzienia i perspektywa zasądzenia olbrzymich odszkodowań, o jakie mogą wystąpić właściciele oprogramowania.

© dobreprogramy