Polska na 30 miejscu w Europie. Bezpieczniej jest m.in. na Ukrainie

Polska na 30 miejscu w Europie. Bezpieczniej jest m.in. na Ukrainie

Laptop
Laptop
Źródło zdjęć: © Pexels
Oskar Ziomek
16.09.2021 14:01

Polska zajęła 30 miejsce w Europie pod kątem cyberbezpieczeństwa - wynika z raportu przedstawionego przez Check Point Research. Bezpieczniej jest między innymi na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii. Dla Polski to jedna z najgorszych pozycji w historii.

Check Point Research podsumowuje wyniki badania, z którego wynika, że poziom cyberbezpieczeństwa w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Tylko przez ostatni miesiąc nasz kraj spadł w rankingu o 6 pozycji, a głównym powodem jest rosnąca powszechność ataków dla okupu, a więc z wykorzystaniem oprogramowania ransomware.

Celem atakujących są głównie firmy i jak wynika ze statystyk - w Polsce takich incydentów odnotowuje się dwa razy więcej niż średnio na świecie. Najmniej bezpiecznie w Europie pod kątem cyberbezpieczeństwa jest w Macedonii, z kolei najbezpieczniej w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz na Malcie.

Analizując bieżące trendy w atakach dostrzegliśmy drastyczny wzrost wykorzystania ransomware przeciwko polskim firmom. W pierwszym tygodniu września liczba tego typu incydentów wzrosła w Polsce aż o 80 proc., co jest bardzo niepokojącą tendencją, głównie ze względu na trudności w zapewnieniu ciągłości pracy systemów informatycznych w przypadku tego typu ataków

Wojciech GłażewskiCountry Manager Check Point Software w Polsce

Jak podają badacze, drugim najpopularniejszym rodzajem szkodliwego oprogramowania wykrytym w 3,2 proc. sieci w Polsce jest Formbook. To oprogramowanie zdolne pobierać i uruchamiać szkodliwe pliki, zapisywać zrzuty ekranu i wykradać dane uwierzytelniające z przeglądarek internetowych. Dodatkowo ma także funkcjonalność keyloggera, więc w praktyce zagraża użytkownikom na wiele sposobów.

Największym zagrożeniem (wykrytym w 4 proc. polskich sieci) jest natomiast AgentTesla. To trojan z kategorii oprogramowania zdalnego dostępu, który w praktyce pozwala na przejęcie komputera ofiary.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)