r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pisz głosem: Word i Outlook z transkrypcją mowy dzięki wtyczce Dictate

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Większość osób nie pisze zbyt szybko. Do nich adresowana jest Dictate, nowa wtyczka Office, powstała podczas ostatniego hackathonu Microsoft Garage. Dzięki Dictate użytkownicy Worda, PowerPointa i Outlooka mogą po prostu podyktować to, co wcześniej mozolnie wpisywali „z palca”.

W Dictate przekształcenie mowy w tekst następuje online, dzięki sztucznej inteligencji Microsoft Cognitive Services – tej samej, z której korzysta Microsoft Translator czy interfejs Bing Speech. Efekt jest całkiem udany: transkrypcja 20 języków (w tym polskiego) zachodzi w czasie rzeczywistym, z wysoką dokładnością.

r   e   k   l   a   m   a

Aby skorzystać z wtyczki, należy dysponować przynajmniej Windowsem 8.1 z zainstalowanym frameworkem .NET 4.5, oraz pakietem Office 2013 (nie można zapomnieć oczywiście o mikrofonie i dostępie do Internetu). Dictate oferowane jest w wersji 32- i 64-bitowej – należy dobrać wersję do swojego Office, co oznacza, że zazwyczaj będziemy potrzebować wtyczki 32-bitowej. Kreator instalacji nie wymaga niczego poza klikaniem Dalej.

Problemy mogą zacząć się później: w niektórych konfiguracjach wtyczka nie będzie aktywna. Aby wymusić jej włączenie, należy w menu Plik wybrać Opcje > Dodatki > Zarządzaj | Dodatki COM > Przejdź, a następnie zaznaczyć ładowanie przy uruchamianiu.

Korzystanie z takiego systemu wprowadzania tekstu na pewno nie jest dla każdego, wymaga pewnej wprawy, szczególnie przy wywoływaniu znaków interpunkcyjnych (dostępnych póki co jedynie w języku angielskim). Niemniej jednak wraz z rozwojem wtyczki można spodziewać się zarówno większej dokładności i nowych funkcji jak i przeniesienia jej na inne platformy, w tym macOS-a.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.