r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Polacy wciąż wolą gotówkę od płatności online i mobilnych

Strona główna AktualnościBIZNES

Polacy nadal wolą płacić gotówką, większość z nas unika płatności online i mobilnych. Co czwarta osoba w Polsce nie ma konta w banku, a 50% rachunków za internet opłacamy w okienku. Wielu posiadaczy kart płatniczych używa ich tylko do wypłaty gotówki z bankomatu.

Mimo iż nowe sposoby płatności dostępne są już od dłuższego czasu, to nadal większość z mieszkańców Polski nie jest do nich przekonana i wybiera tradycyjną płatność gotówką, ta forma płatności stanowi aż 82% wszystkich transakcji. Sytuacja wygląda podobnie również w przypadku opłat za prąd i gaz, a także internet.

Jak twierdzi Wojciech Jóźwiak, prezes zarządu Monetii, dużo osób jest przekonana, że płacąc gotówką mają znacznie lepszą kontrolą nad swoimi wydatkami. Korzystając z karty nie są w stanie dostrzec braku gotówki w portfelu. Mimo iż nowa technologia towarzyszy nam na każdym kroku, to nadal nie jesteśmy przekonani do korzystania z niej w przypadku pieniędzy. Analizy przeprowadzone przez firmę Monetia pokazują, że dla osób opłacających rachunki domowe za pomocą gotówki, głównie ważna jest cena i pewność. Nadal nie są oni przekonani do płatności internetowych, a rachunek uważają za opłacony, dopiero po otrzymaniu potwierdzenia ze stemplem.

r   e   k   l   a   m   a

Do nowych form płatności przekonani są głównie ludzie młodzi oraz mieszkańcy większych miast. Znacznie szybciej sięgają po płatności zbliżeniowe oraz mobilne. Natomiast w mniejszych miejscowościach karty przydają się głównie do wybierania pieniędzy z bankomatu. Jednak Wojciech Jóźwiak słusznie zauważa, że w dużych miastach punkty akceptujące karty płatnicze są o wiele powszechniejsze, co znacząco wpływa na ostateczne wyniki.

Warto zwrócić uwagę, że pod względem płatności nie wyróżniamy się na tle innych państw. Z przeprowadzonych półtora roku temu przez Komisję Europejską badań, wynikało, że w 16 krajach należących do Unii Europejskiej, 50% osób stwierdziło, że nie potrzebuje konta w banku. Natomiast w Polsce co czwarta osoba nie posiada konta bankowego.

W najbliższych latach będziemy odchodzić od tradycyjnej formy płatności gotówką, ale ten proces będzie powolny i nie powinniśmy spodziewać się jakieś rewolucji. Prognozy z lat 90 w kwestii płatności elektronicznej nie spełniły się, z obecnymi prognozami mówiącymi, że niedługo znaczna większość przerzuci się na płatności elektroniczne, będzie podobnie. Według Wojciecha Jóźwiaka czeka nas powolna ewolucja, która raczej zajmie wiele lat.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.