E-płatności to nie wszystko. Polacy tak łatwo gotówki nie oddadzą

E‑płatności to nie wszystko. Polacy tak łatwo gotówki nie oddadzą

E-płatności to nie wszystko. Polacy tak łatwo gotówki nie oddadzą
11.05.2016 12:38

Czy zadowoliłoby Was wycofanie z rynku gotówki? Nie tak dawnoprzedstawialiśmy dane z badańMasterCardu, z których wynikało, że Polacy pokochaliplastikowy „pieniądz”, a jeśli jest on jeszcze zbliżeniowy, tow ogóle konkurencji nie ma. Upodobanie do cyfrowych form płatnościwcale jednak nie oznacza, że chcemy zrezygnować z wysoceanonimowego, uniwersalnego w zastosowaniach papieru. Ponad połowaPolaków jest przeciwna szwedzkim fantazjom o likwidacji gotówki, ajeszcze bardziej negatywnie do pomysłu całkowitej elektronizacjipłatności nastawieni są Anglicy, Hiszpanie i Niemcy.

W badaniach przeprowadzonych na zlecenie firmy paysafecard,oferującej rozwiązania płatnicze prepaid wynika, że w naszymkraju zarówno mężczyźni (55,7%) jak i kobiety (53,9%) nie chcązniknięcia banknotów i monet. Zalety gotówki najbardziej widząludzie młodzi (18-25 lat) – w tej grupie docenia ją 70% respondentów. A co tą zaletą jest? Przede wszystkim komfort ibezpieczeństwo.

Obraz

Szwedzi więc mogą u siebie przymierzaćsię do totalnej kontroli fiskalnej społeczeństwa, ale niechęćdo takich posunięć wyrażają przecież nie tylko Polacy. W Angliiprzeciwnych likwidacji gotówki było 60,6% respondentów, wHiszpanii 69%, zaś w Niemczech 73,6%. Jedynie w krajach południowychpomysł znalazł uznanie większości – w Grecji i Włoszech zagotówką opowiedziało się tylko 45% ankietowanych. Głównympowodem braku poparcia dla wycofania gotówki ma być przedewszystkim kwestia komfortu oraz bezpieczeństwa przy dokonywaniutransakcji – ludzie z gotówką czują się lepiej.

Wyniki badania paysafecard można by było przyjąć zwstrzemięźliwością, firma w końcu dostarcza rozwiązania mającebyć alternatywą wobec typowych e-płatności i zależy jej naprzedstawieniu kart kredytowych czy szybkich e-przelewów jakonieatrakcyjnych, gdyby nie jedna rzecz.

Nie tak dawno Idea Bank przedstawił swoje jeżdżące po krajuwpłatomaty – auta z wbudowanymi pancernymi wpłatomatami, któreklient może zamówić na wskazany adres, by w bezpieczny sposób,pod okiem ochroniarza, oddać gotówkę bankowi. Jest to niezłaalternatywa dla przemykania się z siatką z kilkunastoma czy nawetczasem kilkudziesięcioma tysiącami złotych do wpłatomatu gdzieśna ścianie – i ze słów Dominika Fajbusiewicza z Idea Bankuzdobyła spore uznanie. Po roku od wprowadzenia usługi, po krajujeździ już 18 takich mobilnych wpłatomatów.

Z wyjaśnień p. Fajbusiewicza wynika zaś, że w Polsce gotówkama znacznie większe znaczenie, niż chcieliby przedstawić tooperatorzy kart kredytowych. W wywiadzie dla serwisu Innpoland.plstwierdził on:

Zobaczyliśmy na własne oczy, że żywej gotówki jest w obiegunaprawdę bardzo dużo. Nam się wydaje, że skoro za latte nikt niepłaci gotówką, to znaczy, że wszyscy używają kart. A tonieprawda. Ponad 80 proc. transakcji w Polsce jest dokonywanych wgotówce…

Średnia wpłata do takiego mobilnego wpłatomatu to 6500 zł,zdarzają się jednak i wpłaty idące w setki tysięcy złotych –wszystko w banknotach, które przecież w Polsce nie mają jakichśszczególnie dużych nominałów. Gotówka bowiem rządzi – członekzarządu Idea Banku twierdzi, że jedna trzecia firm rozlicza siętylko w gotówce, a dwie trzecie łączy rozliczenia w gotówce zbezgotówkowymi. Gdyby nie to, że bank wybiera się po pieniądze doklienta, to te pieniądze nigdy by do banku nie wpłynęły.

Kto więc miałby z gotówki rezygnować, tym bardziej, że wciążstanowi zapewniający największą prywatność sposób płatności?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)