Policja kontroluje nawigacje

Strona główna Aktualności

O autorze

Dotychczas użytkownicy pirackiego oprogramowania do samochodowej nawigacji GPS nie przejmowali się nadmiernie ewentualnymi konsekwencjami, policja nie kontrolowała legalności tego typu aplikacji.

Policja drogowa wprowadza jednak tego rodzaju kontrole. Dziś gorzowska KMP poinformowała o przeprowadzeniu kontroli (poza kontrolą trzeźwości czy stanu technicznego pojazdów) przenośnych urządzeń GPS. Policjantom z "drogówki" towarzyszyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Podczas czwartkowych działań skontrolowano kilkanaście przenośnych GPS-ów. Kontrola ujawniła piratów (nie podano ilości), urządzenia z nielegalnym oprogramowaniem zostały zatrzymane przez policjantów i będą stanowiły dowód w sprawie.

Jak informuje KMP w Gorzowie, celem tego typu działań jest ograniczenie zjawiska nielegalnego kopiowania i sprzedaży oprogramowania GPS. Kontrole mają przede wszystkim doprowadzić do wycofania się z rynku osób zarabiających znaczne pieniądze na rozpowszechnianiu nielegalnych kopii oprogramowania. Osoby, które w taki sposób postępują i uzyskują przy tym korzyść majątkową, odpowiadają za kradzież programu komputerowego. Grozi im za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Nie wiadomo, czy akcja będzie prowadzona na szerszą skalę, ale warto się liczyć z tym, że podczas kontroli drogowej może paść pytanie o pochodzenie oprogramowania nawigacyjnego.

© dobreprogramy