Tanie klucze do Windowsa to pułapka. Interesuje się nimi policja

Tanie klucze do Windowsa to pułapka. Interesuje się nimi policja

Windows 10 - klucz
Windows 10 - klucz
Źródło zdjęć: © Dobreprogramy | Oskar Ziomek
Arkadiusz Stando
31.05.2021 10:49

Tak zwany "tani klucz" do Windowsa nie musi być nielegalny, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak będzie. Prawo zezwala na sprzedaż używanych kluczy w określonych warunkach. Niestety w rzeczywistości często handlarze oferują po prostu pirackie kopie oprogramowania.

A pirackie oprogramowanie jest już niepodważalnie nielegalne, szczególnie, jeżeli używa go firma. Wie o tym praktycznie każdy z nas, ale niektórzy nadal próbują swojego szczęścia. Teraz o kolejnej chwiej ofierze tego trendu informują hiszpańskie media. Kobieta zainstalowała pirackie oprogramowanie na dwóch z ośmiu firmowych komputerów. Na samym Windowsie się nie skończyło. Posiadała także fałszywą kopię pakietu Office.

Sąd Najwyższy w Hiszpanii zdecydował ukarać ją grzywną w wysokości 3600 euro oraz skazał na pół roku więzienia. Przedstawiono jej zarzut kradzieży własności intelektualnej. Policja nie poinformowała, w jaki sposób udało się ustalić, że kobieta korzysta z fałszywej kopii Windowsa, ale istnieje pewien trop.

Hiszpańskie służby mogły najzwyczajniej dotrzeć do źródła kluczy, którym mógł być nieuczciwy handlarz. O takiej sytuacji słyszeliśmy już w marcu tego roku, ale sprawa dotyczyła Niemiec. Lokalne media informowały, że policja przesłuchiwała osoby, które nabywały tzw. "tanie klucze do Windowsa" w sieci. Sprawa dotyczyła zakupów nawet sprzed 11 lat.

Czy warto kupować "tani klucz do Windowsa" z Allegro?

Z zakupem używanego klucza wiąże się pewien problem. Aby była to legalna transakcja, musimy być w stanie ustalić personalia poprzedniego właściciela a także uzyskać prawa własności do programu. Jeżeli chcecie dokonać zakupu, lepiej najpierw przeprowadzić rozmowę ze sprzedawcą w celu ustalenia, czy faktycznie takie informacje posiada.

Jednak nigdy nie ma pewności, czy sprzedawca nas nie oszuka. Tak naprawdę lepiej nie ryzykować. Jeżeli zakupimy klucz zdobyty w nielegalny sposób, także możemy ponieść konsekwencje. W takim przypadku możemy zostać oskarżeni o paserstwo, co według przepisów grozi utratą wolności nawet do 5 lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (317)