Policja przestanie rekwirować sprzęt? Prokuratura opracowuje nowe wytyczne

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Czas na kolejny epizod historii związanej z filmem „Wkręceni” i jego nielegalnym udostępnianiem w sieci torrent. Pod koniec 2015 roku dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów osób podejrzanych o udostępnianie filmu, części z nich występuje w sprawie w roli świadka.

Sprawa przybrała właśnie dość nieoczekiwany zwrot, o czym donosi Gazeta Prawna. Z odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości na interpelację w tej sprawie posła Norberta Obryckiego wynika, że szczecińska prokuratura początkowo odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie udostępniania w sieci torrent „Wkręconych”. Decyzja została jednak zaskarżona przed dystrybutora filmu i sąd ją uchylił.

Nie to jest jednak najważniejsze, a potencjalne konsekwencje w przyszłości. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratura Krajowa opracowuje dokument, który będzie wyznaczał standardy pracy urzędów w podobnych sprawach. Możemy się spodziewać, że będzie ona zawierała także wytyczne dotyczące najbardziej dotkliwego dla użytkowników aspektu, czyli rekwirowania sprzętu. Często nawet na wiele miesięcy, także w przypadku osób, które nie mają statusu oskarżonego.

Oczywiście za wcześnie, by otwierać szampana, niemniej stanowi to kolejną zapowiedź ukrócenia procederu masowego „zabezpieczania” sprzętu, co często uniemożliwia obywatelom pracę i naraża ich na szkody, nie tylko finansowe. W czerwcu zeszłego roku krytycznie do takich działań odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich.

© dobreprogramy