Polska Wikipedia na DVD do pobrania

Strona główna Aktualności

O autorze

W lipcu informowaliśmy o wydaniu polskiej edycji internetowej encyklopedii Wikipedia w postaci płyty DVD. Teraz zezwolono na bezpłatne pobranie obrazu płyty.

Płyta DVD została przygotowana przez firmę Helion w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, zawiera artykuły i grafiki z czerwca 2006, przejrzane przez zespół redaktorów. Spośród haseł zostały usunięte te, które nie nadawały się do publikacji, skasowano też strony organizacyjne niepotrzebne na DVD. Prace te skończyły się w grudniu 2006. Na potrzeby wydania została też opracowana specjalna wyszukiwarka.

Ta wersja encyklopedii zawiera 238 tysięcy haseł uporządkowanych według 11 tysięcy kategorii oraz 59 tysięcy zdjęć i grafik. Wikipedia tworzona jest na wolnej licencji GFDL, obraz płyty jest więc dostępny zupełnie za darmo. Przypominamy jednak, że gotowe profesjonalnie przygotowane DVD kosztuje 39 zł, a część dochodów z jej sprzedaży przekazywane jest na rzecz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Zajmujący 8GB obraz płyty DVD (konieczne jest nagrywanie na płycie dwuwarstwowej) można pobrać za pośrednictwem technologii Torrent.

© dobreprogramy