Polski syntezator mowy

Strona główna Aktualności

O autorze

Już niedługo na rynku powinien ukazać się zaawansowany, polski syntezator mowy. Jak wiadomo aplikacje tego typu mają olbrzymią ilość zastosowań, począwszy od możliwości udostępniania materiałów cyfrowych osobom niewidomym i niedowidzącym bez konieczności posługiwania się alfabetem Braille'a (co z tym się łączy bezpośrednio - bez konieczności posiadania drukarek Braille'a), a skończywszy choćby na możliwości odczytywania przez komputerowego lektora napisów w filmach.

Tego typu aplikację stworzyli już naukowcy z Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej. Koncepcja aplikacji opiera się na tworzeniu mowy w oparciu o tzw. fonemy. Są to elementarne części mowy, pełniące funkcję różnicowania znaczeń wyrazów. Dzieki rezygnacji ze słownikowych metod syntezy na rzecz transkrypcji fonematycznej program posiada nieograniczony zasób słownictwa języka polskiego

Program nie jest jeszcze dostępny na rynku, obecnie jest w fazie doskonalenia jakości syntezowanego dźwięku. Wg zapewnień twórców aplikacja ma mieć niewielkie wymagania sprzętowe (przeciętny obecnie na rynku komputer PC).

Naukowcy prowadzą również badania nad systemem rozpoznawania mowy co w sposób naturalny byłoby znakomitym uzupełnieniem propozycji. Pozostaje czekać na efekty.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronach serwisu Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

© dobreprogramy
s