Porywacze plików

Strona główna Aktualności

O autorze

Internautom, od dawna borykającym się z wirusami komputerowymi i kradzieżą poufnych informacji z ich komputerów, przybył nowy kłopot - hakerzy znaleźli sposób na szyfrowanie konkretnych plików, np. dokumentów, w komputerach swoich ofiar. Za ponowne udostępnienie zaszyfrowanych plików żądają okupu wysokości 200 USD - informuje we wtorek Associated Press.

Ten nowy rodzaj internetowej przestępczości ujawnili eksperci z firmy Websense z San Diego, specjalizującej się w problematyce bezpieczeństwa internetu. O pomoc zwrócił się do nich klient, w którego komputerze zaszyfrowane zostały dokumenty, fotografie i arkusze kalkulacyjne. Pojawiła się też nota z żądaniem okupu za klucz do szyfru. Pieniądze miały być przekazane elektronicznie, na konto w jednym z internetowych banków.

Firmy, produkujące oprogramowanie antywirusowe, gorączkowo pracują nad zabezpieczeniem swych klientów przed tym nowym zagrożeniem, które ma już swoją anglojęzyczną nazwę: 'ransom-ware' (ransom - okup, ware - końcówka słowa software czyli program). Specjalistom z Websense udało się odnaleźć klucz, użyty przez hakera do zaszyfrowania plików ich klienta, więc oczywiście przestępca nie dostał okupu, ale są obawy, że następne wersje 'ransom-ware' będą już znacznie bardziej zaawansowane.

Internautom pozostają stare, wypróbowane sposoby obrony przed hakerami: stale aktualizowane oprogramowanie antywirusowe, krytyczne traktowanie wszystkich podejrzanych e-maili, zwłaszcza z załącznikami oraz regularne robienie zapasowych kopii wszystkiego, co w naszych komputerach jest ważne, cenne i bezcenne.

© dobreprogramy
s