Praca dla informatyka w Polsce: GUS pokazał, gdzie zapotrzebowanie jest największe

Strona główna Aktualności

O autorze

„Informatyk” to bardzo szerokie pojęcie – terminem tym w Polsce określają zarówno architektów systemowych jak i ludzi zmieniających tonery w drukarkach. Trudno więc powiedzieć, o kogo tak naprawdę chodzi, gdy ogłasza się, że w Polsce informatyków brakuje. Wiadomo jednak już, gdzie brakuje najbardziej. Agencja konsultingowa Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS przygotowała zestawienie, z którego można się dowiedzieć, gdzie zapotrzebowanie na specjalistów IT jest największe.

Ocenia się, że w Polsce brakuje już 50 tysięcy informatyków, a deficyt ten będzie się powiększał rocznie o 3-5%. Polska nie jest jednak w tej kwestii homogeniczna. Największe problemy ze znalezieniem specjalistów IT mają firmy z województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie ponad 53% z nich zgłaszało w 2014 trudności w tej kwestii. Największe nasycenie rynek odnotował z kolei w warmińsko-mazurskim, gdzie jedynie 15% miało problemy z ze znalezieniem właściwych ludzi.

Województwa uważane za najbardziej sprzyjające dla polskiej branży IT, mazowieckie i dolnośląskie, praktycznie się w tej kwestii nie różnią – odpowiednio 35,8% i 34,8% firm miało tam problemy. Czy jednak te problemy wynikają przede wszystkim z niedoboru ludzi, czy też nieatrakcyjnych dla potencjalnych pracowników warunków zatrudnienia? Specjaliści IT mogą dziś w naszym kraju wręcz dyktować swoje warunki zatrudnienia, domagając się nie tylko wysokich jak na Polskę wynagrodzeń (już rzędu 7-15 tys. zł miesięcznie) ale i dodatkowych benefitów – świadczeń socjalnych, miejsc parkingowych, a nawet prestiżu płynącego z zaangażowania w ciekawe projekty.

Żądania zapewne będą tylko rosnąć. Wpływa na to z jednej strony niż demograficzny, a z drugiej emigracja. Sedlak & Sedlak wskazuje, że coraz mniej osób kończy studia informatyczne – w 2006 roku na rynek weszło 17 tys. absolwentów, zaś w 2013 już tylko 13,7 tysiąca. Ten sam trend można zauważyć w całej Unii Europejskiej, nic więc dziwnego, że polskich informatyków zatrudnia się na Zachodzie, nawet jeśli nie znają lokalnego języka, komunikatywny angielski im całkowicie do życia i pracy wystarczy.

© dobreprogramy