Pracujesz na koncie administratora? Lepiej przeczytaj...

Strona główna Aktualności

O autorze

Aż 92% krytycznych luk w zabezpieczeniach Microsoftu odkrytych w 2008 roku nie rodzi zagrożenia lub też znacząco je obniża w sytuacji, gdy użytkownik pracuje na koncie bez uprawnień administracyjnych - wynika z raportu opublikowanego przez BeyondTrust.

BeyondTrust to firma specjalizująca się w kompleksowych rozwiązaniach korporacyjnych ograniczających przywileje do absolutnie niezbędnego minimum, w ten sposób podnosząc bezpieczeństwo. Trudno w to uwierzyć, ale wciąż przeważająca większość (żeby nie powiedzieć: prawie wszyscy) użytkownicy domowi i znaczna część użytkowników w firmach pracuje na codzień na kontach o uprawnieniach administracyjnych. Takie przywyczajenie trudno zmienić - od lat instalator Windows pierwsze konto w systemie czynił administratorem. Złe praktyki wynikają również z czystej wygody - instalacja programu czy nawet zmiana godziny wymaga praw administratora. Rozwiązania takie jak User Account Control w Windows Vista mają zmniejszać ryzyko, ale to wciąż od użytkownika zależy, czy będzie narażony na większe niebezpieczeństwo.

Uprawnienia administracyjne przyczyniają się również do podwyższonego zagrożenia ze strony oprogramowania innego niż sam system - według BeyondTrust, przywilejów wymagała eksploatacja 94% ubiegłorocznych luk w pakiecie Office i 89% w przeglądarce Internet Explorer. Również wiele usterek w programach firm trzecich polega na tym, że użytkownik uruchamiający wadliwą aplikację jest administratorem komputera. Skala problemu jest więc naprawdę ogromna.

Wniosek nasuwa się sam - czas zmienić przyzwyczajenia i lepiej się zabezpieczyć pracując na koncie bez przywilejów administracyjnych, a oprócz tego upewnić się, że w systemie zawsze zainstalowane są najnowsze aktualizacje zabezpieczeń.

© dobreprogramy