Premiera Adobe Production Studio

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiejszy dzień przebiega pod znakiem premier kluczowych produktów dwóch najbardziej znaczących producentów oprogramowania graficznego. O propozycjach Corela już dzisiaj pisaliśmy, tymczasem firma Adobe również zaprezentowała nowy produkt - Production Studio - pakiet profesjonalnych narzędzi do produkcji video i audio, będący następcą Adobe Digital Video Collection. Wraz z premierą nowego pakietu premierę miały nowe wersje wchodzących w jego skład narzędzi.

Production Studio występuje w dwóch odmianach: Standard i Professional. W skład wersji standardowej wchodzą After Effects 7.0 - najnowsza wersja programu do tworzenia postprodukcyjnych efektów wizualnych i przejść między poszczególnymi ujęciami, Premiere Pro 2.0 - najnowsza wersja jednej z najbardziej cenionych i popularnych aplikacji do nieliniowej edycji video, Photoshop CS2 - najnowsza edycja znanego i popularnego program do tworzenia i edycji grafiki bitmapowej oraz pomocnicze narzędzie Bridge. W edycji Professional oprócz aplikacji z edycji Standard, w skład pakietu wchodzą dodatkowo Audition 2.0 - najnowsza wersja narzędzia do nagrywania, edycji, miksowania i wszelkiej obróbki dźwięku, Encore DVD 2.0 - najnowsza wersja narzędzia do profesjonalnej publikacji DVD, Illustrator CS2 - ceniony program do tworzenia wektorowych ilustracji. Ponadto, w edycji Professional pakietu Producetion Studio, program After Effects występuje nie w wersji Standard ale w Professional.

Warto przyjrzeć się zmianom w najnowszych wersjach poszczególnych aplikacji. Nowy After Effect 7.0 oddaje do dyspozycji użytkownika m.in. Graph Editor pozwalający na precyzyjne tworzenie animacji zapewniając pełną kontrolę edycji; wsparcie dla 32 bitowego koloru w celu osiągnięcia większego realizmu; możliwość eksportu plików w formacie Macromedia Flash Video (FLV) oraz rozszerzono wsparcie dla plików zapisanych w formacie HDV, FLV, Camera Raw, OpenEXR, AAF, 10 bitowego YUV oraz 32 bitowych formatów TIFF i PSD. Ulepszona została też obsługa standardu OpenGL. Z kolei najnowsza wersja programu Premiere Pro 2.0 wzbogacona jest m.in. o możliwość jednoczesnej pracy z obrazami z wielu kamer, dodawanie interaktywnych menu, wsparcie HDV, przechwytywanie HDV i SDV, obsługę plików PSD z 10 i 16 bitową reprezentacją koloru, 32 bitową edycją koloru w aplikacji oraz ulepszoną korekcję kolorów. Nowości w Photoshop CS2 - ostatniej aplikacji pakietu w wersji Standard - nie trzeba chyba przedstawiać bo funkcjonuje ona na rynku już od jakiegoś czasu.

Sporo zmian dotyczy najnowszej wersji Audition 2.0. Aplikacja wyposażona została w wydajniejszy nowy silnik miksujący, wsparcie dla ASIO dzięki któremu możliwe jest korzystanie z wysokiej jakości sprzętu audio z dużą wydajnością i małymi czasami dostępu; wielopasmowy kompresor (Analog-modeled Multiband Compressor) pozwalający na dynamiczną kontrolę dźwięku, głośności co pozwala na świetne możliwości masteringu, zmiany ustawień właściwości dźwięku takich jak głośność oraz nakładanie wszelkich efektów podczas miksowania mogą być nagrywane w czasie rzeczywistym; nowe narzędzia do masteringu - Spectral Pan i Phase pozwalające na dokładną analizę dźwięku, Mastering Rack dzięki któremu można nakładać wiele efektów dźwiękowych jednocześnie; Spectral Frequency Display - narzędzie do interaktywnej zmiany ustawień wybranych częstotliwości; a także udoskonalono także moduł odpowiedzialny za synchronizację dźwięku z video co znacznie ułatwia proces tworzenia videoklipów.

Wśród wprowadzonych zmian w Encore DVD 2.0 - ostatnim składniku pakietu Production Studio w edycji Professional - znajdziemy m.in. w Edytor Slajdów pozwalający w łatwy sposób organizować slajdy w sekwencje, także i interaktywne (istnieje możliwość dodania głosu narratora lub muzyki, oraz wielu efektów przejść między slajdami); Flowchart - narzędzie pozwalające na przeglądanie struktury nawigacji; zautomatyzowane tworzenie wielostronicowych menu w zależności od rozdziału lub slajdu edytowanego projektu; wsparcie dla dźwięku w standardzie DTS (6.1); darmowe zestawy kompozycji oraz interaktywnych menu. Warto na koniec zwrócić uwagę na wprowadzoną w Production Studio nową technologię Dynamic Link, która umożliwia łatwe przenoszenie kompozycji z After Effects do innych aplikacji pakietu (np. Premiere Pro i Encore DVD) bez konieczności renderowania.

Wszystkie wymienione aplikacje występować będą w sprzedaży nie tylko w postaci pakietów ale także w postaci niezależnych produktów. Ceny pakietów w Stanach Zjednoczonych kształtują się na poziomie 1199 USD za pełną wersję i od 499 do 899 USD za uaktualnienie (w zależności od posiadanego produktu) w przypadku Adobe Production Standard. Koszt Adobe Production Standard to natomiast koszt 1699 USD za pełną wersję i od 649 do 1249 USD za uaktualnienie.

Opisy wszystkich aplikacji z bogatej puli nowości zamieściliśmy już w vortalu, jednak firma Adobe nie udostępniła jeszcze ich wersji testowych. W momencie gdy tylko zostaną udostępnione natychmiast o tym poinformujemy i udostępnimy w serwisie.

© dobreprogramy
s