reklama

Premiera nowego interfejsu użytkownika w Firefoksie dopiero w marcu 2014

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeszcze na początku października Mozilla zapraszała swoich użytkowników do zainstalowania eksperymentalnej kompilacji Firefoksa z interfejsem Australis. Ta odświeżona wizja interfejsu przeglądarki, przez krytyków określana jako klon Google Chrome, a przez zwolenników chwalona za śmiały i elegancki design, miała pojawić się już w Firefoksie 24, ale prac nie udało się ukończyć na czas – i kolejno premierę Australis przekładano na Firefoksa 25, potem 26, a gdy nie pojawiła się w ostatnich kompilacjach Nightly, jasne było, że i nie będzie jej w Firefoksie 27.

Teraz Mozilla oficjalnie potwierdza, że nowego interfejsu nie zobaczymy przed końcem zimy. Z planów przedstawionych na wiki projektu dowiedzieć się można, że oficjalna premiera Australis została przesunięta z Firefoksa 27 (którego wydanie planowane jest na 21 stycznia 2014) na Firefoksa 28 (który trafić ma do użytkowników 4 marca 2014). Jeśli nic się więc nie zmieni, to użytkownicy Firefoksa Nightly zobaczą Australis 1 listopada tego roku, w kanale Aurora nowy interfejs pojawi się 13 grudnia, zaś w kanale Beta 21 stycznia.

Oczywiście nikt tych dat nie gwarantuje. Z dyskusji prowadzonych przez deweloperów Mozilli wynika, że głównym powodem opóźnień we wprowadzaniu nowego interfejsu jest szybkość działania, obecnie niższa niż klasycznego UI. Tymczasem podstawowym wyznacznikiem gotowości Australis ma być właśnie osiągnięcie responsywności porównywalnej z dotychczas stosowanym interfejsem.

Co ciekawe, wielu bardziej zaangażowanych użytkowników Firefoksa, którzy korzystają z wersji Nightly czy Aurora, daje otwarcie wyraz swojemu niezadowoleniu z proponowanych zmian na łamach reddita czy Slashdota, sugerując nawet, że porzucą przeglądarkę Mozilli, jeśli zacznie wyglądać jak Chrome. Bardziej pozytywne opinie (zapewne ukute na podstawie prezentacji) można znaleźć wśród „zwykłych”, użytkowników korzystających ze stabilnej wersji przeglądarki – więc Mozilla będzie musiała przygotować się na jeszcze wiele gróźb i próśb, zanim Australis „wyląduje” w Firefoksie 28.

Na podane daty wpływu nie będzie miała za to jeszcze jedna poważna zmiana, rozważana obecnie przez deweloperów Mozilli. Możliwe jest, że Firefox zmodyfikuje swój cykl wydawniczy, przechodząc z modelu sześciotygodniowego na hybrydowy dziewięciotygodniowy. Obecnie poszczególne kompilacje utrzymywane są w poszczególnych kanałach przez sześć tygodni, tak że od pierwszej kompilacji Nightly, do wydania kolejnej stabilnej wersji Firefoksa mija 18 tygodni. W proponowanym modelu Firefox pozostawałby dziewięć tygodni w kanale Nightly, tydzień lub dwa w kanale Aurora, by potem trafić do kanału Beta – choć w tym czasie wciąż w Aurorze trwałyby prace, których efekty nie wpływałyby już na Betę. Łączny czas prac wciąż wynosiłby 18 tygodni.

Zmieniony cykl wydawniczy miałby pozwolić na zaoferowanie nowego kodu większości użytkowników tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli zostanie zaakceptowany, to obowiązywać zacznie od Firefoksa 30.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama