Progresywne aplikacje już w mobilnym Chrome: ani strony, ani apki, lecz coś pomiędzy nimi

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Mobilne Chrome obsługuje już progresywne aplikacje internetowe, tzw. WebAPK. Ten nowy rodzaj aplikacji jest czymś w rodzaju pomostu między standardowymi aplikacjami, a witrynami mobilnymi – rozszerza możliwości tych ostatnich, bez zmuszania wydawców do tworzenia oddzielnego oprogramowania na Androida.

Małe i lekkie, webAPKi instalują się po otworzeniu w przeglądarce Chrome automatycznie, poprzez systemowy instalator. Jeśli przeglądarka otrzymała uprawnienie do dodawania ikon na pulpit, to ikona pojawi się bezpośrednio w launcherze, tak jak normalnie zainstalowanej aplikacji. Tak zainstalowana aplikacja będzie działać płynniej, nawet przy gorszym połączeniu sieciowym, wymaga też mniejszej ilości zasobów sprzętowych, niż normalne APK-i. Zarazem jednak może korzystać ona z wielu funkcji normalnego oprogramowania, np. wysyłać powiadomienia typu push.

Pozwala na to napisany w JavaScripcie service worker, tj. coś w rodzaju działającego po stronie klienta proxy, który pozwala na kontrolowanie zachowania bufora przeglądarki i odpowiedzi na zapytania o zasoby – tak by zbuforować te najczęściej pobierane zasoby i zapewnić użytkownikom stabilny dostęp.

Jeżeli macie zainstalowane Chrome z kanałów Dev lub Canary, możecie włączyć pełną obsługę progresywnych aplikacji internetowych, przełączając flagę chrome://flags/#enable-improved-a2hs. Od tej pory odwiedzając strony wspierające tę technologię, będziecie otrzymywać powiadomienie o możliwości zainstalowania aplikacji webAPK. Gdyby takiego powiadomienia nie było, wystarczy w menu Chrome wybrać opcję Dodaj skrót – uruchomi to systemowy instalator. Oczywiście zainstalowane na telefonie webAPKi można usunąć tak samo jak każdą inną aplikację Androida.

Biorąc pod uwagę to, że mobilne Chrome rządzi na rynku przeglądarek dla urządzeń przenośnych, można się spodziewać, że większe serwisy internetowe będą robiły co mogły, by użytkownicy zechcieli ich webAPKi zainstalować. A że rozwiązanie jest wygodne też dla użytkowników – wróżymy świetlaną przyszłość tej technologii.

Całkiem ciekawą listę stron, które oferują webAPK znajdziecie pod adresem pwa.rocks.

© dobreprogramy