Promujemy polskich autorów! - HEXelon MAX

Strona główna Aktualności

O autorze

Tym razem w ramach akcji Promujemy polskich autorów! pragniemy zwrócić uwagę na program, który towarzyszy nam na łamach vortalu już od ponad 3 lat, a dziś wydana została jego kolejna, 6. już wersja. Mowa o aplikacji HEXelon MAX autorstwa Jerzego Znamirowskiego.

Czym jest HEXelon? Kalkulatorem matematycznym. Nie dajcie się jednak zwieść - słowo kalkulator, kojarzące się wielu użytkownikom z wbudowaną w Windows, prostą aplikacją o takiej nazwie, lub z kawałkiem plastiku za 9,90 z hipermarketu, nie oddaje potężnych możliwości tego programu. HEXelon pozwala na rozwiązywanie ciągów działań w postaci np.: Sin(Pi)-Pierwiastek(-8;3) itp., posiada wbudowany przelicznik walut i jednostek, a także gotowe, wbudowane wzory z różnych dziedzin (matematyka, fizyka itp.) oraz możliwość zapisania nowych wzorów - stworzonych przez użytkownika. Do dyspozycji są też zmienne, których wartość i opis może modyfikować. Kalkulator operuje na kilku systemach liczbowych oraz miarach kąta. Wychwytuje błędy w czasie wpisywania działań oraz posiada rozbudowany system pomocy. I choć wiele można znaleźć aplikacji tego typu - niekiedy nawet bardziej rozbudowanych - to HEXelon jest wyjątkowy bo... polski :-)

Tych, którzy korzystają z HEXelona ucieszy zapewne fakt, że program jest znów bezpłatny! Przypomnijmy, że do 4. wersji programu tak już niegdyś było. Gdy powstawała 5. wersja autor postanowił jednak, że wyda już dwie odmiany programu - bezpłatną ale o ograniczonych możliwościach odmianę "Free", a także płatną ale zawierającą wszystkie funkcje odmianę "MAX". Niestety nawet symboliczny (w stosunku do możliwości) koszt rejestracji programu stanowczo zniechęcił użytkowników do wersji płatnej, a bezpłatna wersja ze względu na ograniczoną funkcjonalność nie cieszyła się już tak dużą jak niegdyś popularnością. To generalnie duży problem dla wielu polskich autorów, którzy chcieliby pokryć choćby część kosztów swojej pracy, czy choćby koszt serwerów z których udostępniane są ich programy... W przypadku HEXelona być może autor będzie chciał je pokrywać w przyszłości z reklam - wraz z uruchomieniem 6. wersji HEXelona pojawia się bowiem niewielkie okienko (można je zamknąć), które w tym momencie wypełnia logo programu.

W ramach rozpoczętej w kwietniu ub.r. akcji Promujemy polskich autorów!, prezentujemy tzw. "perełki" tj. nietypowe programy nie mające praktycznie na świecie swojego odpowiednika lub pełnoprawne alternatywy dla produktów zagranicznych. Do tego grona zaliczyliśmy m.in. stosunkowo mało znany ale naprawdę godny uwagi polski pakiet do składu publikacji (DTP) - Kombi, program do komputerowego wspomagania projektowania (CAD) - TechCAD, sieciowy system archiwizacji danych - Ferro Backup System, menedżer plików - freeCommander, program do ewidencjonowania oraz zarządzania sprzętem komputerowym i oprogramowaniem w firmie - Ewida Standard, świetny dodatek do programu Microsoft Outlook będący namiastką dużo droższego serwera Exchange - C2PublicFolders, unikalny program do zarządzania produkcją rolną - Agronom 2005, program do zarządzania licencjami i infrastrukturą IT - e-Audytor, czy przeznaczony dla firm poligraficznych, reklamowych i drukarni - Poligraf 2006.

Najnowszą wersję programu HEXelon MAX można pobrać w dziale PROGRAMY -> Akcesoria -> Kalkulatory

© dobreprogramy
s