Promujemy polskich autorów! - Kombi

Strona główna Aktualności

O autorze

Ponad tydzień temu pisaliśmy o rozpoczęciu nowej akcji Promujemy polskich autorów! W ramach niej, na stronie polskie.dobreprogramy.pl został udostępniony nowy dwuwariantowy formularz do zgłaszania propozycji programów. Znalazły się tam również informacje dla autorów na temat możliwości ewentualnej sprzedaży zgłaszanych programów za pośrednictwem naszego partnera - Centrum Rejestracji Oprogramowania (CRO).

Dzięki tej akcji chcemy dać szansę na szersze zaistnienie polskim autorom i producentom, a także tworzonym przez nich programom, które często są pełnowartościowymi alternatywami dla produktów zagranicznych. Wiele jest także programów jedynych w swoim rodzaju, nie mających praktycznie na świecie swojego odpowiednika. Chcemy wydobywać takie "perełki" na światło dzienne. Jak dotąd przyszło kilkadziesiąt zgłoszeń od autorów i kilkaset naszych od Czytelników za co bardzo dziękujemy. Nie będziemy o każdym nowo umieszczanym programie w vortalu pisać oddzielnego materiału w dziale Aktualności. Wyjątkiem od tej zasady będą jednak na pewno owe "perełki", które, naszym zdaniem, zasługują na szczególne zainteresowanie.

Pierwszą, wybraną przez nas "perełką" jest Kombi firmy 3N - pakiet do komputerowego składu tekstu (DTP). Od razu uprzedzam, że nie jest to program kierowany dla tzw. szerokiego odbiorcy ale dla profesjonalistów. Kombi jest rozbudowanym, zintegrowanym systemem komputerowego składu dokumentów posiadającym wbudowane edytory: tekstu, grafiki wektorowej i rastrowej. Komponenty obrabiane tymi edytorami można łączyć w jeden dokument, pozostawiając jednocześnie możliwość ich edycji na każdym etapie składu. W skład pakietu wchodzą ponadto dodatkowe programy uzupełniające. Największym z nich jest KombiKor. Jest to edytor tekstu z wbudowanymi słownikami: ortograficznym i synonimów oraz wbudowanym mechanizmem dzielenia tekstu na sylaby. Ponadto dostępne są także generator kodów kreskowych, generator plików PDF i wiele innych.

Kombi jest co prawda programem niszowym ale wydaje się jednym z najlepszych przykładów polskiej pełnawartościowej alternatywy dla konkurencyjnych produktów zagranicznych. Warto zwrócić uwagę, że program jest rozwijany przez autora już kilkanaście lat - w 1989 roku powstała wersja na Atari, a w 1996 roku na PC. Kombi nie jest co prawda bezpłatny ale ceny 550 lub 850 zł (w zależności od wersji), wydają się być stosunkowo atrakcyjne jak na możliwości programu i koszt zakupu innych produktów tego typu.

Kombi można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Skład publikacji DTP

© dobreprogramy
s