Przycisk Start w Windows 8.1 obrazą dla inteligencji użytkowników?

Strona główna Aktualności

O autorze

Presja związana z pracami nad Windows 8.1 jest tak duża, że już Microsoft zaczął asekurować się na wypadek niemożności wprowadzenia wszystkich zapowiedzianych nowości do stabilnej wersji finalnej, deklarując, że przecież programiści mogą złapać grypę, albo też inne kwestie mogą okazać się pilniejsze. Jest jednak w najnowszych okienkach jedna rzecz, której użytkownicy nie chcą odpuścić – to wyeliminowany w Windows 8 przycisk Start, który został „przywrócone” w 8.1. Jednak sądząc po pierwszych reakcjach użytkowników wersji Preview systemu, to nie o takie przywrócenie im chodziło.

Jeśli zainstalowaliście już 8.1, to wiecie, że przycisk Start wrócił na pasek zadań klasycznego pulpitu. Jeśli nie widzieliście jeszcze Windows 8.1, to najlepiej obejrzeć to krótkie wideo:

Jak widać, zachowanie przycisku Start dalekie jest od tego, do czego przywykły setki milionów osób. Zamiast otworzyć klasyczne menu Start, użytkownik przerzucany jest z powrotem do ekranu Start kafelkowego interfejsu Modern UI (vel Metro). Można też kliknąć go prawym przyciskiem myszy, by uzyskać dostęp do menu z kilkoma narzędziami i opcjami konfiguracyjnymi – i to wszystko. Tak więc Microsoft, przywracając przycisk Start, zrobił z niego po prostu skrót do ekranu Start.

Wielu użytkownikom, którzy oczekiwali wprowadzenia wreszcie normalnego pulpitu Windows, zapewniającego podobny sposób interakcji jak Windows 7, takie rozwiązanie, delikatnie mówiąc, nie przypadło do gustu. Na łamach serwisu Microsoft Answers znaleźć można komentarze zdumionych internautów, traktujących w najlepszym razie nowy przycisk Start jako kiepski żart i sugerujących, że Microsoft utracił zupełnie kontakt ze swoimi użytkownikami. Bert1212 pisze wręcz: wasza kiepska próba z przyciskiem start jest obrazą dla naszej inteligencji, zaś KyleHarpster twierdzi, że ekran start jest bezwartościowy, to po prostu dodatkowy bałagan.

Sugerowano też, że całe pokolenia wychowały się na Windows 95, 98 i XP, dla nich standardowy interfejs „okienek” był czymś, w czym czuli się jak w domu. Dla nich menu Start było proste, przejrzyste, działające. Ci ludzie, zdaniem komentujących, nie będą chcieli kupić nowych wersji Windows, które za nic mają ich potrzeby i przyzwyczajenia.

Gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o Windows Blue (pod taką nazwą kodową rozwijany był 8.1), wśród nich nie brakowało sugestii, że 8.1 pozwoli na wyłączanie trybu Modern UI, na to też liczyło wielu producentów PC, oskarżających Microsoft o to, że swoim nowym systemem przyczynił się do spadku sprzedaży ich maszyn. Wtedy też szefowa marketingu Windows, pani Tami Reller, twierdziła, że przy tworzeniu Blue Microsoft będzie słuchał głosów użytkowników.

Ciekawe, kim byli ci użytkownicy, którzy zasugerowali, że przycisk Start w klasycznym desktopie powinien wyświetlać ekran Start zupełnie odmiennego interfejsu?

© dobreprogramy
s