Radeon R9 Nano pokazuje, że komputer może być nie tylko szybki, ale i ładny

Radeon R9 Nano pokazuje, że komputer może być nie tylko szybki, ale i ładny

Radeon R9 Nano pokazuje, że komputer może być nie tylko szybki, ale i ładny
Redakcja
21.09.2015 16:16, aktualizacja: 21.09.2015 20:34

Pod koniec sierpnia zaprezentowano kartę graficzną R9 Nano. Można śmiało mówić o tym, że firmie AMD udało się stworzyć układ nie tylko na tyle mały, że znajdzie zastosowanie w niewielkich komputerach, ale również bardzo wydajny. Jego cena jest wysoka, ale kto bogatemu zabroni? Warto natomiast sprawdzić, ile miejsca zajmują tego typu komputery.

Na rynku rośnie popularność komputerów typu HTPC. Mogą one nie tylko posłużyć do pracy, ale również odtwarzania najróżniejszych multimediów i rozrywki. Ich cechą szczególną jest to, że zajmują niewiele miejsca. Tego typu komputerkom daleko do wielkich i nieporęcznych obudów MidiTtower, nie mówiąc już w ogóle o Big Tower. Wydajność to tylko jeden z aspektów, na jaki kładzie się nacisk. Równie ważny jest wygląd. Jeżeli całość ma prezentować się w odpowiedni sposób, nie powinna zajmować więcej miejsca, niż choćby różnego rodzaju odtwarzacze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ograniczona ilość miejsca wymaga niestety sporych kompromisów. Duże obudowy mają pojemność około 75 litrów, standardowe Midi Tower to już tylko 40 litrów. Jak wyglądają natomiast wymagania w przypadku HTPC? Tutaj wykorzystać możemy tylko około 20 litrów, w przypadku Mini-ITX granica jest jeszcze niższa, wynosi ledwie 10 litrów. Czy to dużo? Wystarczy wspomnieć, że pojemność Xboksa One wynosi 6,1 litra. Możemy wiec sobie uświadomić, przed jakim wyzwaniem stają osoby, które zachcą zbudować tego typu maszynkę. Jeżeli ta miałaby posłużyć do nowych gier, także w wysokiej rozdzielczości, Radeon R9 Nano pozostaje w zasadzie jedynym wyborem. Karta zapewnia obsługę DirectX 12, jest wyposażona w bardzo szybką pamięć HBM, a na dodatek mierzy tylko 15 cm. To połowa z tego, co najczęściej prezentują wydajne układy graficzne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na rynku znajdziemy już kilka obudów, które mogą nam posłużyć do stworzenia niewielkiego komputera. Przykładami są Cooltek Coolcube, Lian Li PC-Q21, Chieftec BT-04 czy też nieco większy SilentiumPC Brutus Q20. Świetnie wygląda natomiast mini-ITX korzystający z R9 Nano stworzony przez DG Lee, a którego widzicie na założonych do tego materiału zdjęciach. Czy wydajny komputer musi być duży? Nie. Producent postanowił zaprezentować coś nietypowego i wyposażył komputer w 18-rdzeniowy procesor Intel Xeon E5-2699 V3, płytę główną od ASRocka, kartę graficzną AMD Radeon R9 Nano, 16 GB pamięci RAM typu DDR4 17000, a także trzy dyski SSD Toshiba Q300 Pro 256 GB pracujące w konfiguracji RAID 0. Całości dopełnia wydajny, bo 600-watowy zasilacz od SilverStone.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie znamy ostatecznej ceny tak wyśrubowanej konfiguracji sprzętowej, ale jesteśmy pewni, że nie była ona niska. Nie o nią się tu jednak rozchodzi. Tym komputerem pokazano, że da się stworzyć mały komputer do najróżniejszych zadań: nie boi się on nawet najnowszych gier uruchamianych w rozdzielczości 4K. Jak na razie tego typu zastosowania pozostają niszą, ale wszystko idzie do przodu. Popularność małych komputerów rośnie, bo skoro da się utrzymać wysoką wydajność bez zagracania połowy pokoju i psucia wyglądu salonu, dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać? R9 Nano jest elementem, którego w układance od dawna brakowało – wydajnym, a zarazem niewielkim GPU. Mamy nadzieję, że pierwszym, lecz nie ostatnim.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)