r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Redmond: wymień XP na 8.1. Pekin: wymień XP na Linuksa

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Użytkownicy Windows XP nie dostaną już od Microsoftu niczego, i powinni zainstalować sobie nowocześniejszy system, taki jak Windows 8.1 – uprzejmie przypomniał wczoraj Brandon LeBlanc na łamach bloga Windows Experience. O tym samym przypomniał też Zhang Feng, główny inżynier chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Informatyki. Chiński urzędnik nie zaleca jednak Windows 8.1, wzywa do instalowania Linuksa.

Jak Zhang Feng stwierdził w wystąpieniu nadanym przez Centralną Telewizję Chińską, rząd Kraju Środka chce zwrócić użytkownikom uwagę na zagrożenia związane z używaniem Windows XP w czasach, gdy Microsoft zakończył cykl życia tego systemu i żadnych łatek bezpieczeństwa już dla niego nie dostarczy. Przypomniał, że Ministerstwo Przemysłu i Informatyki intensywnie pracuje na stworzeniem narodowego systemu operacyjnego bazującego na Linuksie i aplikacji dla niego, w nadziei, że użytkownicy będą zainteresowani korzystaniem z rodzimej produkcji.

Obecnie w Chinach z Windows XP korzystać ma nawet 70% użytkowników. To nie tylko osoby prywatne, ale też firmy, a nawet władze samorządowe. W tej sytuacji rząd w Pekinie nie może sobie pozwolić na zignorowanie zagrożenia, jakim stało się XP. Zastąpienie starego systemu Microsoftu rodzimą produkcją nie będzie jednak łatwe. CCTV pokazała porównanie pomiędzy XP i linuksowym systemem Ministerstwa – z punktu widzenia użytkownika interfejsy obu systemów niczym się nie różnią, oba systemy działają też z porównywalną szybkością. Jednak poważnym problemem pozostaje oprogramowanie – na linuksowym OS-ie nie udało się np. uruchomić najpopularniejszego w Chinach komunikatora QQ, nie udało się go także połączyć z niektórymi telefonami czy kamerkami wideo.

r   e   k   l   a   m   a

Analitycy chińskiej branży IT podkreślają, że nie można się dziwić temu, że komercyjne firmy nie chcą pisać aplikacji czy sterowników na Linuksa, skoro system ten ma raptem 1% globalnego rynku. Główną zaletą nowego systemu w tej sytuacji miałaby być cena. Nawet obniżenie przez Microsoft ceny Windows 8/8.1 z 988 RMB do raptem 299 RMB (tj. ok. 150 zł) nie spowodowało masowego kupowania przez Chińczyków licencji na nowy system. Łączny zasięg 8/8.1 w Państwie Środka nie przekracza dziś 2%.

Perspektywy wymiany XP na Linuksa, przy odpowiednim wsparciu ze strony władz, nie są więc takie złe. Ni Guangnan, informatyk z Chińskiej Akademii Inżynierii podkreśla, że inne kraje, takie jak Rosja i Niemcy, już rozpoczęły wprowadzanie do swojej administracji własnych systemów operacyjnych. Kluczem do sukcesu jest wg pana Ni przyciągnięcie do współpracy niezależnych firm – same państwowe przedsiębiorstwa tu nie wystarczą.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.