Redmond: wymień XP na 8.1. Pekin: wymień XP na Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy Windows XP nie dostaną już od Microsoftu niczego, i powinni zainstalować sobie nowocześniejszy system, taki jak Windows 8.1 – uprzejmie przypomniał wczoraj Brandon LeBlanc na łamach bloga Windows Experience. O tym samym przypomniał też Zhang Feng, główny inżynier chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Informatyki. Chiński urzędnik nie zaleca jednak Windows 8.1, wzywa do instalowania Linuksa.

Jak Zhang Feng stwierdził w wystąpieniu nadanym przez Centralną Telewizję Chińską, rząd Kraju Środka chce zwrócić użytkownikom uwagę na zagrożenia związane z używaniem Windows XP w czasach, gdy Microsoft zakończył cykl życia tego systemu i żadnych łatek bezpieczeństwa już dla niego nie dostarczy. Przypomniał, że Ministerstwo Przemysłu i Informatyki intensywnie pracuje na stworzeniem narodowego systemu operacyjnego bazującego na Linuksie i aplikacji dla niego, w nadziei, że użytkownicy będą zainteresowani korzystaniem z rodzimej produkcji.

Obecnie w Chinach z Windows XP korzystać ma nawet 70% użytkowników. To nie tylko osoby prywatne, ale też firmy, a nawet władze samorządowe. W tej sytuacji rząd w Pekinie nie może sobie pozwolić na zignorowanie zagrożenia, jakim stało się XP. Zastąpienie starego systemu Microsoftu rodzimą produkcją nie będzie jednak łatwe. CCTV pokazała porównanie pomiędzy XP i linuksowym systemem Ministerstwa – z punktu widzenia użytkownika interfejsy obu systemów niczym się nie różnią, oba systemy działają też z porównywalną szybkością. Jednak poważnym problemem pozostaje oprogramowanie – na linuksowym OS-ie nie udało się np. uruchomić najpopularniejszego w Chinach komunikatora QQ, nie udało się go także połączyć z niektórymi telefonami czy kamerkami wideo.

Analitycy chińskiej branży IT podkreślają, że nie można się dziwić temu, że komercyjne firmy nie chcą pisać aplikacji czy sterowników na Linuksa, skoro system ten ma raptem 1% globalnego rynku. Główną zaletą nowego systemu w tej sytuacji miałaby być cena. Nawet obniżenie przez Microsoft ceny Windows 8/8.1 z 988 RMB do raptem 299 RMB (tj. ok. 150 zł) nie spowodowało masowego kupowania przez Chińczyków licencji na nowy system. Łączny zasięg 8/8.1 w Państwie Środka nie przekracza dziś 2%.

Perspektywy wymiany XP na Linuksa, przy odpowiednim wsparciu ze strony władz, nie są więc takie złe. Ni Guangnan, informatyk z Chińskiej Akademii Inżynierii podkreśla, że inne kraje, takie jak Rosja i Niemcy, już rozpoczęły wprowadzanie do swojej administracji własnych systemów operacyjnych. Kluczem do sukcesu jest wg pana Ni przyciągnięcie do współpracy niezależnych firm – same państwowe przedsiębiorstwa tu nie wystarczą.

© dobreprogramy

Komentarze