Rekordowy Desktop Dimmer: 300 MB RAM poszło na suwak jasności monitora

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W naszej bazie aplikacji pojawiło się nowe narzędzie do regulacji jasności monitorów. Desktop Dimmer, bo o nim mowa, ma ładny, wygodny interfejs, jest multiplatformowy, opensource’owy, wspiera konfiguracje z wieloma monitorami – można by było powiedzieć, że znakomita aplikacja, którą powinien sobie zainstalować każdy. Po takim wstępie macie prawo spodziewać się haczyka. I słusznie. Desktop Dimmer to świetny przykład raka, który toczy współczesne oprogramowanie desktopowe, czyli frameworka Electron.

Już instalując Desktop Dimmera na testowym komputerze zauważyliśmy coś dziwnego. Instalator na Windowsa zajmował 70 MB, na macOS-a i Ubuntu był jeszcze większy. Jeszcze raz, by było jasne – to jest narzędzie do ustawienia jasności ekranu, a nie program CAD. Tymczasem w opisie projektu na GitHubie autor zapewnia, że program jest „chudy”, zajmuje niewiele zasobów i ma minimalistyczny interfejs użytkownika (Lean: small resource footprint, minimal User Interface).

To zainstalowaliśmy na oficjalnie wspieranym Windowsie 10 (Anniversary Edition) – instalacja przebiegła bez problemu. W tacce systemowej pojawia się ikonka, ikonka ma suwaki, przesuwanie suwaków zmienia jasność ekranu, zarówno głównego jak i zewnętrznego… tylko że wszystko działa jakoś tak ślamazarnie. Zbyt ślamazarnie jak na maszynę z Core i5 i 6 GB RAM.

Odwiedzamy więc windowsowy menedżer zadań – a tam pięć procesów Desktop Dimmera, z których każdy zużywa sobie po kilkadziesiąt MB RAM. Czyste szaleństwo, ponad 300 MB na regulację jasności ekranu? Niewiele zasobów? To chyba nowy rekord, te tłuste aplikacje desktopowe w .NET to przy tym małe piwo.

Może i faktycznie to niewiele w erze webowych aplikacji, siłą wciskanych na desktop. Widzimy tego coraz więcej – dzięki frameworkowi Electron łatwo jest pisać w JavaScripcie oprogramowanie, które będzie uruchomione na node.js + Chromium. Niekiedy jest to uzasadnione. Desktopowy klient Slacka jest przydany, szczególnie gdy pracujemy w zespole. Atom jest niezłym edytorem dla programistów. Dla takich narzędzi można ścierpieć jeszcze uruchomienie kilku procesów Chromium w tle. Ale dla suwaka jasności ekranu?

No cóż, wiele osób ma dziś po 16 GB RAM i więcej w swoich komputerach, więc może 300 MB to dla nich niewiele. Takie osoby zapraszamy do obejrzenia Desktop Dimmera na własne oczy – wersję na Windowsa znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy