Zestaw do rozbudowy komputera HyperX

Bywają takie chwile gdy pewne części starego poczciwego blaszaka stają się jak by bardziej / mniej przydatne. Tak się stało w moim przypadku z dyskiem SSD 120GB, który z jakiegoś dziwnego wypadku pan-galaktycznego, zaczął w kosmicznym tempie tracić wolne miejsce. Z początku pomyślałem że to może wina "Battlefielda 4" - pathe i inne dodatki mogą warzyć troszeczkę. "Battlefield" poleciał na partycje magazynową drugiego dysku HDD. Ten sam los spotkało WOT - co mi dało około 40GB wolnego miejsca .... które po kolejnych 3 miesiącach zniknęło w tajemniczych okolicznościach po zainstalowaniu "Wiedźmina 3". "Wiesiek był również instalowany na magazynowej partycji HDD ale GOG galaxy które nim zarządza wszystkie pathe zapisywało sobie w własnym katalogu na dysku "C".

Po tych dziwnych wydarzeniach stwierdziłem że należy rozbudować kompa , a właściwie jego dysk SSD. Oczywiście znajomi namawiali mnie do zakupu jedynie słusznej linii "HiperX" ze stajni Kingstona. Zamówiłem "Kingston HyperX 3K 240GB" bo pomyliłem nazwy, a powinienem był kupić "HyperX Savage 240GB".
Kontroler SandForce SF-2281 zdaje się być przereklamowany ale i tak ma poprawki względem braciszka montowanego w nielubianej lini V300,co powoduje że jego osiągi są dużo lepsze. Oczywiście nie da się tego porównać z sercem dysku HyperX Savage, którym jest czterordzeniowy, ośmiokanałowy kontroler Phison S10.


 • Pangrys twierdził że była jakaś promocja i można było dostać następcę "3K" czyli "HyperX Savage" w podobnej a nawet niższej cenie. Ja takiego szczęścia nie doświadczyłem. W sumie mała różnica przy moim złomie:


  • ZŁO-mek
  • Płyta Główna: ZH77 PRO3
  • Procesor: Intel Core i5 2400K 3,30 GHz BOX
  • Ram: Kingston HyperX DDR3 2X 4GB 1600MHz XMP X2 CL9 Grey Edition (Sandy Bridge) obecnie współpracuje z "HyperX DDR3 -1866 CL10 2x4GB"
  • Karta graficzna: MSI Radeon R9 270X
  • Zasilacz: Był Tangan 530W ale się zjarał w komplecie były ładne fajerwerki że ścianę okopciło, obecnie jest TS 550 XFX
  • Dysk SSD Intel 520 SSD 120GB SATA3 - który wygrał prawo do zasiadania w złomku z innym jego rówieśnikiem HDD: KINGSTON SV300S37A120G Firmawre: 505ABBF0
  • Obudowa: R2D2
  • Monitor: BenQ 19"
  • System: Windows 8,1 64-bit

  Wiem że gdy to czytacie to zestawienie chcieli byście powiedzieć "dzień dobry panie kustoszu", niestety "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma".

  Sami rozumiecie że ten zlepek całkowicie przypadkowo dobranych komponentów się aż prosi o rozbudowanie.


  Właśnie taką dziwna nazwą operował handlowiec u którego dokonywałem zakup "zestawu do rozbudowy komputera" - obecnie większość zestawów z dyskami SSD się tak określa z myślą o wymianie dysku systemowego magnetycznego (HDD) na półprzewodnikowy (SDD).

 • Po zapłaceniu 591zł otrzymałem małe pudełeczko w nim:


  • Przyrząd bladych twarzy "wkrętakiem" zwany lub w innych częściach kraju gwarowo określany "śrubokrętem", taki fikuśny z Chin z 3 wymiennymi końcówkami.
  • Półprzewodnikowy dysk SSD o odpowiedniej pojemności 240GB.
  • Płyta CD
  • Naklejka
  • 8 śrubek
  • Przewód "Serial ATA 6Gb/s"
  • Blaszka wspomagająca montaż dysku w blaszaku.
  • Kieszeń oraz przewód USB do montowania dysku zewnętrznie.

  Firma Kingston właściciel marki "Hyper X" na swojej stronie zamieścił maleńki programik do testowania poprawności działania dysku SSD.

  SDD Toolbox (65,2 MB) jest również aplikacja którą możemy przeprowadzić aktualizację firmware napędu, sprawdzić kondycję dysku, jego nazwę modelu, numer seryjny, wersję oprogramowania układowego i innych istotnych informacji.

  Wymiana podzespołów w komputerze oraz klonowanie dysku systemowego


  ułatwia jeden z kilku filmików które są umieszczone również na stronie Kingstona.


  Na filmie wszystko ładnie i pięknie ale ja zawsze mam jakieś problemy na które nie pomagają nawet wskazówki z wydziału technicznego:

  Dysk SSDNow jest zgodny z obudową USB dostarczaną przez firmę Kingston w zestawie. Podczas wewnętrznego testowania stwierdziliśmy jednak, że w przypadku niektórych systemów podczas procesu klonowania może nie zostać skopiowany główny rekord rozruchowy (Master Boot Record, MBR), jeśli dysk SSDNow (docelowy) został podłączony za pomocą obudowy USB.

  Mimo że proces klonowania będzie wydawał się zakończony prawidłowo, rozruch systemu będzie niemożliwy w przypadku późniejszego skonfigurowania dysku jako urządzenia rozruchowego. Podczas rozruchu będzie widoczny tylko migający kursor.

  W celu osiągnięcia najlepszych wyników i zagwarantowania pomyślnego przebiegu operacji klonowania firma Kingston zaleca zainstalowanie dysku twardego (źródłowego) w obudowie zewnętrznej, a dysku SSDNow (docelowego) w komputerze przenośnym

  Zapewne dla tego że wielu jest producentów płyt głównych oraz kontrolerów USB.

  Aktualna wersja oprogramowania Acronis może nie być zgodna z niektórymi kontrolerami USB 3.0. Rozwiązaniem jest użycie w procesie klonowania portu USB 2.0. Po jego zakończeniu będzie można używać obudowy z portami USB 3.0.

  Na samym końcu porzuciłem Acronisa bo nawet wersja pełna 2010 nie radziła sobie ze sklonowaniem dysku systemowego , zacząłem więc testować różne programy dedykowane do właśnie takich procedur.


  Wracając do klonowania Owiec ...

  Jak już wspomniałem problemem z klonowaniem systemu jest poprawna obsługa
  kontrolerów USB. Po przetestowaniu kilku programów odnalazłem jeden który nie miał problemów z wykonaniem procedury klonowania na odpalonym Windows 8.1.
  Darmowy programik który ściągnąłem ze strony dobrych programów, nosi nazwę AOMEI Backupper

 • W sumie obsługa bardzo intuicyjna co widać na poniższych obrazkach.

  Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość sklonowania partycji przy zachowaniu rozmiaru dysku źródłowego lub rozszerzeniu o pozostałe wolne miejsce jeśli dysk docelowy jest większy od źródłowego.

  Po całej procedurze, wymontowałem dysk Intel 520 SSD 120GB i w jego miejsce wsadziłem Kingston HyperX 3K. Bios nawet się nie zapytał czy się coś zmieniło, system działa bez problemu. Co ważniejsze "Wiedźmin 3" wrócił na partycję systemową dzięki czemu troszkę szybciej działa wczytywanie zapisanych stanów gry.
  Na zakończenie

  Kilka Benchmarków

  EDIT:

  Zgodnie z wypowiedzią przedstawicieli HiperX Kingston, zanim zaczniemy procedurę klonowania należy wyjąć dysk systemowy (źródłowy) z komputera / laptopa i podłączyć rzez USB a zakupiony dysk (docelowy) wpiąć zamiast systemowego do kompa. Podobno procedura klonowania systemu się powiedzie i nie będzie problemów ze startem sklonowanego w ten sposób systemu.