Rootowanie Androida jednak w modzie: 100 milionów pobrań SuperSU w Google Play

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejne wersje Androida wciąż mają zmniejszyć liczbę powodów, dla których użytkownicy mogliby chcieć zrootować swoje urządzenie. Bliskie są czasy, gdy nawet skórki Substratum będziemy mogli instalować bez roota. A jednak wciąż mocna jest grupa tych niepokornych, którzy chcą by smartfon czy tablet działały na ich warunkach. Ilu ich jest? Najwyraźniej całkiem sporo. SuperSU, najpopularniejszy menedżer uprawnień roota na Androidzie, właśnie przekroczył magiczną liczbę 100 milionów pobrań – i to tylko z Google Play.

Oczywiście SuperSU w magiczny sposób nikomu nie da roota na jego urządzeniu, to zwykle wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, często wykorzystujących luki w oprogramowaniu. Jednak po uzyskaniu roota, SuperSU stanowi z perspektywy użytkownika najwygodniejsze rozwiązanie do uruchamiania aplikacji z podwyższonymi uprawnieniami. Binarka su zostaje przeniesiona do lokacji dostępnej dla uruchamianych aplikacji, a polecenie chmod +x nadaje jej uprawnienia do wykonywania. SuperSU następnie reguluje i zapisuje żądania podwyższenia uprawnień od innych aplikacji.

Rozwijane początkowo przez Chainfire, holenderskiego eksperta od Androida, SuperSU z kolejnymi wersjami zyskało wiele ulepszeń, pozwalających m.in. na zarządzanie listą uprawnień dostępu aplikacji do roota, personalizowanie powiadomień, motywu graficznego, a nawet instalowanie skryptu rootującego urządzenie w trybie aktualizacji przez OTA, dzięki czemu można aktualizować firmware bez obaw, że utracimy menedżera roota.

Niemal dwa lata temu Chainfire sprzedał SuperSU firmie Coding Code Mobile Technology (CCMT), obiecując, że przez następne dwa lata w mniejszym lub większym stopniu pozostanie zaangażowany w rozwój tego narzędzia. Słowa dotrzymał, kolejne wersje były wydawane dość regularnie… ale czas się kończy. I właśnie na sam koniec w Google Play, niejako symbolicznie, „przekręcił się” licznik pobrań tej aplikacji na 100 milionów pobrań.

Warto podkreślić, że większość użytkowników jest z SuperSU bardzo zadowolona, mimo teoretycznie obniżonego poziomu bezpieczeństwa takich smartfonów. Średnia ocen to 4,3 na 5, niemal pół miliona recenzji, a 350 tys. z nich to recenzje pięciogwiazdkowe. Jeśli nie sprawdziliście jeszcze, jak SuperSU się sprawdza, to zapraszamy do naszej bazy oprogramowania. A z innymi projektami Chainfire’a można zapoznać się na jego blogu.

© dobreprogramy
s