reklama

Rozkład Detroit uwieczniony dzięki Mapom Google i zdjęciom z Binga

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

W serwisie tumblr pojawił się ciekawy blog — GooBing Detroit — zbierający zdjęcia uwieczniające postępujący z czasem rozkład amerykańskiego miasta Detroit — prawdopodobnie najsławniejszej metropolii, która upadła na skutek dezurbanizacji, zamieszek i nieprzemyślanych decyzji.

Detroit ogłosiło bankructwo w ubiegłym roku, a przyczyn można upatrywać w różnych punktach jego historii. Sławne zakłady przemysłowe po zakończeniu II Wojny Światowej zostały zlikwidowane, a w ich miejscu wyrosły przedmieścia, do których przeniosła się większość białych mieszkańców miasta. Plany budowy niezbędnych dróg szybkiego ruchu wymagały zrównania z ziemią licznych budynków w dzielnicach gęsto zaludnionych (głównie przez mieszkańców czarnoskórych), w tym obiektów użyteczności publicznej i kościołów. Nie obeszło się bez krwawych zamieszek. W ciągu ostatnich 60 lat liczba ludności Detroit spadła o połowę (z ponad 1,5 miliona do około 700 tysięcy osób), a puste domy i przestępczy półświatek na stałe wpisały się do kultury popularnej dzięki takim produkcjom, jak „Klincz” (Gridlock'd), w którym świetnie zagrali Tupac Shakur i Tim Roth, „Detroit 9000” czy „Robocop”.

Większość współczesnych zdjęć miasta, umieszczonych na blogu, możemy sami odnaleźć, podążając ulicami Detroit na StreetView i korzystając z wprowadzonej niedawno możliwości cofnięcia czasu. Niektóre obrazy zostały zestawione ze zdjęciami z konkurencyjnego serwisu Bing.

Przeglądając nawet jedną stronę bloga można przekonać się, jak bardzo miasto się wyludniło i ile nierzadko wyjątkowych budowli popadło w ruinę, a ich podwórka zarosły chwastami i śmieciami. Niektóre budynki spłonęły i zupełnie znikły z powierzchni ziemi. To przygnębiająca lekcja historii i po przejrzeniu bloga dobrze by było dla odmiany poszukać zdjęć miasta, które się rozwija i kwitnie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama