Rozszerzenia w Chrome z opcjami w menu kontekstowym

Strona główna Aktualności

O autorze

Google udostępnił twórcom rozszerzeń dla Chrome nowe API menu kontekstowego - pozwoli to na wykorzystanie menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy do sterowania niektórymi funkcjami zainstalowanych w przeglądarce dodatków.

Dzięki nowemu API twórcy rozszerzeń mogą umieścić w menu kontekstowym dodatkowe pozycje ułatwiające korzystanie z tworzonych przez nich rozszerzeń. Programista może przykładowo stworzyć dodatek, który po kliknięciu prawym klawiszem myszy na dowolną grafikę pozwoli przekazać ją do Google Buzz lub błyskawicznie umieści obrazek na blogu użytkownika. By uniknąć sytuacji, w której duża liczba zainstalowanych rozszerzeń utrudni korzystanie z menu kontekstowego, zastosowany został mechanizm grupowania elementów w podmenu. Ponadto Google udostępnił programistom dwa eksperymentalne API pozwalające wykorzystać obecny w przeglądarce Chrome Omnibox i Infobars. Google zaznacza, że prace nad tymi API nie zostały jeszcze ukończone. Osoby chcące wykorzystać nowe interfejsy programowania mogą skorzystać z przygotowanej dokumentacji.

Nowa funkcja jest dostępna obecnie jedynie w wersji beta przeglądarki Chrome - prawdopodobnie po krótkim okresie testowym bazujące na nowym API dodatki będą współpracować ze stabilnymi wydaniami Chrome.

© dobreprogramy

Komentarze