Google Chrome. Niebezpieczne rozszerzenia, które musisz usunąć

Google Chrome
Google Chrome
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek

04.09.2022 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

McAfee poinformowało o pięciu niebezpiecznych rozszerzeniach do Google Chrome. To całkiem popularne dodatki, które poza podstawową funkcjonalnością, ingerowały też m.in. w prywatność użytkowników, włączając ich do programów afiliacyjnych.

McAfee zwróciło uwagę na istotne zagrożenie ze strony rozszerzeń do przeglądarki Google Chrome. Pięć dodatków, z których korzystało łącznie ponad 1,4 miliona użytkowników, okazało się być oprogramowaniem szkodliwym. Oprócz podstawowych funkcji, które oferowały, wykorzystywały one internautów do zarabiania.

Dodatki, które szkodliwymi określili specjaliści z McAfee to: Netflix Party (dwa dodatki), które umożliwia wspólne oglądanie produkcji w serwisie Netflix, Full Page Screenshot Capture - Screenshotting, czyli dodatek do robienia zrzutów całej strony, a także AutoBuy Flash Sales i Flip Shope Price Tracker Extension, czyli dodatki pomagające śledzić promocje w sklepach internetowych.

Druga warstwa wszystkich tych aplikacji jest o wiele mniej sympatyczna. Każdy z wymienionych dodatków śledził bowiem aktywność użytkowników. Każda odwiedzona strona była odnotowywana w pamięci aplikacji i przekazywana do jej twórców. Wykorzystywano to do bezpośredniego zarabiania na użytkowników.

Gdy użytkownik z zainstalowanym dodatkiem odwiedzał sklep internetowy, modyfikowany był plik cookie strony, przez który internauci nieświadomie byli zapisywani do programów afiliacyjnych. Każdy z zakupów był zapisywany na konto twórców szkodliwego oprogramowania. Przy tej liczbie osób, które korzystały z rozszerzeń, mogło to przynieść niemałe zyski.

Choć rozszerzenia zostały usunięte przez Google, ci użytkownicy, którzy mają je zainstalowane w swoich przeglądarkach, muszą zrobić to własnoręcznie. Warto też zachować czujność przy wybieraniu ich następców, możliwe, że niebawem pojawią się klony, które również będą szkodliwe.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)