Rzut oka na kolejną alfę Firefoksa 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla wydała kolejną wersję alfa przeglądarki Firefox 2.0 o kodowej nazwie Bon Echo.

Zmianie uległy karty, które podobnie jak w Internet Explorerze 7 i Operze mają własne przyciski zamykające. Pasek wyszukiwania zmienia swoją długość wraz ze zmianą wielkości okna przeglądarki, ponadto wyświetla nazwę aktualnie wybranej wyszukiwarki. Wprowadzono też obsługę podpowiedzi oferowanych przez niektóre wyszukiwarki, np. Google. Nowy Firefox dostał w końcu okienko do zarządzania wyszukiwarkami dostępnymi z paska wyszukiwania. Okienko to też jest zbliżone do znanego z IE7, ponadto podobnie jak przeglądarka Microsoftu do dodawania wyszukiwarek używany jest format OpenSearch. Dotychczas był to Sherlock opracowany przez Apple.

Pojawiło się też nowe okienko do zarządzania pluginami i dodatkami, umożliwiające m.in. łatwe ich odinstalowywanie. Pojawiła się możliwość wykorzystywania zewnętrznych programów do czytania RSSów. Ważną nowością jest wbudowane sprawdzanie pisowni dostępne domyślnie dla wieloliniowych pól tekstowych, dla pojedynczych trzeba je włączyć. Słowniki instaluje się tak samo jak pluginy i dostępne jest ich teraz ponad 40. Dodano zapisywanie sesji przydatne na np. wypadek zawieszenia się Firefoksa lub systemu. Ulubione, które zostaną dodane do paska narzędzi mogą wyświetlać krótkie informacje ze stron WWW. Działa to trochę podobnie do RSS jednak jak na razie bardzo mało witryn jeszcze wspiera tę technologię.

Na Firefoksa 2.0 przyjdzie poczekać do zimy a wersję 3.0 zobaczymy w pierwszym kwartale 2007 roku. Tymczasem już niedługo, być może w tym tygodniu, pojawi się Firefox 1.5.0.4 z poprawionymi błędami i załatanymi dziurami.

© dobreprogramy
s