Mozilla staje na nogi: inicjatywa Go Faster przyśpieszy rozwój Firefoksa

Mozilla staje na nogi: inicjatywa Go Faster przyśpieszy rozwój Firefoksa
Redakcja

23.07.2015 09:47, aktual.: 23.07.2015 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele wskazuje na to, że Mozilla wychodzi ze stagnacji i niedawne plany przeorganizowania prac nad przeglądarką Firefox mogą przynieść bardzo dobre rezultaty. Właśnie wystartowała inicjatywa Go Faster, dzięki której desktopowa wersja tej aplikacji będzie otrzymywała aktualizacje i nowe funkcje w inny sposób, co ma ułatwić, a zarazem znacznie przyśpieszyć jej rozwój.

Fundacja w żadnym razie nie chce zmieniać obecnego cyklu wydawniczego, który trwa sześć tygodni i obejmuje kilka kanałów wydawniczych (wersję stabilną, beta, edycję dla deweloperów i wydania nocne). Inne ma być natomiast podejście do elementów opcjonalnych, które są dostarczane razem z Firefoksem, ale zarazem nie stanowią trzonu całej przeglądarki. O szczegółach i aktualnych problemach sporo powiedziała w swojej prezentacji Laura Thomson z zespołu zajmującego się Firefoksem.Deweloperzy chcą skrócić czas tworzenia aplikacji, poprawić jakość funkcji dostarczanych użytkownikom, zmniejszyć wielkość aktualizacji, a także współpracować z internautami przy rozwoju nowych opcji. Wszystko ma być realizowane za pomocą dwóch zmian. Pierwszą są eksperymentalne dodatki i nowe funkcje uruchamiane w trybie opt-in tj. wybierane przez użytkownika. Można je w pewien sposób porównać do np. flag dostępnych w przeglądarce Google Chrome czy Internet Explorerze, które umożliwiają uruchomienie funkcji testowych. Tutaj ich działanie będzie jednak szersze, chodzi bowiem o rozszerzenia pełniące w przeglądarce rozbudowane funkcje jak np. klient usługi Pocket czy komunikator Hello.

Modułowa budowa ma pomóc przeglądarce
Modułowa budowa ma pomóc przeglądarce

Takie rozbicie projektu na poszczególne moduły niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze, będą one opcjonalne, a więc osoby niezainteresowane daną funkcją nie będą musiały z niej korzystać. Testerzy będą mogli natomiast na bieżąco informować o swoich wrażeniach i dzielić się nimi z Mozillą. Co jednak najważniejsze, dodatki mogą być rozwijane osobno przez poszczególne zespoły i aktualizowane zupełnie niezależnie od całej przeglądarki. Sześciotygodniowy cykl wydawniczy nie będzie więc żadnym hamulcem w sytuacji, gdy jakiś z projektów będzie intensywnie rozwijany. Jednym z pierwszych tego typu rozwiązań ma być uniwersalny pasek wyszukiwania integrujący w sobie pasek adresu i wyszukiwarkę. Podobnie ma być rozwiązana kwestia tłumaczeń Firefoksa, które zostaną jeszcze bardziej odseparowane od programu.

Druga zmiana jest nieco kontrowersyjna, ale w obecnej sytuacji wymagana: niektóre z nowych funkcji po testach trafią jedynie do pewnej grupy użytkowników wydania stabilnego. Mozilla zdaje sobie sprawę z tego, że testerzy korzystający z wersji beta nie są takimi samymi użytkownikami, jak miliony „zwykłych” internautów. Opinia tych ostatnich jest natomiast bardzo ważna, konieczne jest więc jej zbadanie i poprawienie ewentualnych problemów jeszcze zanim nowa funkcja trafi do wszystkich użytkowników. Gdyby jakiś z mechanizmów okazał się nietrafiony, fundacja może w ogóle z niego zrezygnować.

Projekt Go Faster ma trafić do Firefoksa 43, jaki zadebiutuje w kanale Developer już 21 września. Od tego czasu Mozilla ma zamiar konsekwentnie zwiększać liczbę funkcji testowych: jeszcze w tym roku pojawią się przynajmniej dwa dodatki eksperymentalne. Jak to wszystko odbije się na rozwoju przeglądarki? Modułowa budowa pozwala na znacznie szybsze zmiany, choć w niektórych przypadkach może wymagać lepszego planowania i położenia większego nacisku na komunikację. Najważniejsze, abyśmy na zmianach zyskali my, użytkownicy. Świat potrzebuje Firefoksa.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)