reklama

Rzut okiem na Windows 7 E

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Windows 7 E to owoc wielu lat przepychanek pomiędzy Microsoftem a władzami antymonopolowymi - specjalna wersja systemu pozbawiona całkowicie Internet Explorera, która zapowiedziana została by rozwiązać spór z Komisją Europejską. Windows 7 E ma być jedyną wersją sprzedawaną w europejskiej strefie ekonomicznej, nie będzie możliwości nabycia Windows 7 w wersji pełnej, takiej jak np. w USA. Niedawno jednak pojawiły się informacje, że być może uda się uniknąć tego podziału, a zamiast usuwania Internet Explorera z systemu Microsoft zaoferuje ekran wyboru przeglądarki po instalacji systemu. Tak czy inaczej na dzień dzisiejszy nadal Windows 7 E pozostaje "w grze", a my sprawdziliśmy, jak wygląda Windows 7 bez Internet Explorera, jakie są konsekwencje braku przeglądarki i jak samodzielnie ją zainstalować.

Instalator systemu Windows 7 E nie różni się absolutnie niczym w stosunku do pełnej wersji. Jedyna rzecz, dzięki której rozpoznamy instalowaną wersję to umowa licencyjna, w której podana jest pełna nazwa systemu - Windows 7 Ultimate E. Po zakończeniu instalacji wita nas kreator pierwszego uruchomienia i po raz pierwszy duże logo systemu z dopiskiem "E" - i to nawet nieco "artystycznym" :-)

Zdjęcie

Kreator pierwszego uruchomienia z logiem Windows 7 E

Po zalogowaniu do systemu naszym oczom ukazuje się pulpit wraz z paskiem zadań, na którym nie ma ikonki Internet Explorera 8. Na próżno także szukać jakiegokolwiek śladu po przeglądarce w systemie - wpisanie adresu URL w oknie Uruchom skutkuje błędem o braku programu potrzebnego do uruchomienia polecenia. Nie można także dodać funkcji "Internet Explorer 8" w oknie Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows, bo po prostu takiej funkcji tam nie ma. Również w oknie Domyślne programy nie znajdziemy możliwości wyboru domyślnej przeglądarki - bo żadna w systemie nie istnieje. Internet Explorer nie figuruje także jako opcjonalna aktualizacja w usłudze Windows Update.

Zdjęcie

Pulpit systemu Windows 7 E po zalogowaniu

Zdjęcie

Próba wywołania adresu URL kończy się fiaskiem...

Zdjęcie

...podobnie jak próba dodania przeglądarki tradycyjnymi metodami

Zdjęcie

Internet Explorera nie ma też w oknie Domyślne programy

Logo z dopiskiem "E" będzie nam towarzyszyć niemal przez cały czas, wszędzie tam, gdzie zwykle mamy do czynienia z logiem systemu - na przykład na ekranie logowania oraz w oknie właściwości systemu czy w oknie informacji o systemie (winver). Numer kompilacji oraz jej parametry pozostają oczywiście identyczne z pełną wersją RTM na znak, że technicznie - poza brakiem przeglądarki - oba systemy nie różnią się niczym.

Zdjęcie

Ekran logowania do systemu Windows 7 E

Zdjęcie

Okna właściwości systemu oraz informacji o systemie

Jak zainstalować przeglądarkę?

W systemie bez przeglądarki nie pracuje się komfortowo - instalacja Windows 7 E boleśnie uzmysławia, że przeglądarka internetowa stała się czymś absolutnie niezbędnym. Ponieważ w systemie nie ma nawet Internet Explorera, nie ma możliwości zwyczajnego udania się na przykład na strony vortalu dobreprogramy i pobrania Internet Explorera, Firefoksa, Chrome, Opery, Safari czy dowolnej innej przeglądarki. Musimy poradzić sobie inaczej.

Sytuacja na szczęście nie jest beznadziejna. Opcji jest kilka. Microsoft przygotowuje tzw. Internet Explorer Feature Pack na oddzielnej płycie CD, którą bezpłatnie do wersji pudełkowych dodawać będą na życzenie sprzedawcy. Sercem tego pakietu będzie oczywiście przeglądarka Internet Explorer 8. Nabywcy nowych komputerów najprawdopodobniej otrzymają komputer juz z preinstalowaną przeglądarką - jaka ona będzie, to już zależy od integratora OEM. Jeśli mimo tego na naszym komputerze nie będzie żadnej przeglądarki, możemy poradzić sobie samodzielnie za pomocą protokołu FTP, którego obsługa wbudowana jest w Eksplorator Windows.

Niektórzy producenci przeglądarek internetowych oferują możliwość pobrania wersji instalacyjnych ze swoich serwerów plików (FTP). Do uzyskania dostępu do tych serwerów nie potrzebujemy przeglądarki, wystarczy sam system Windows lub inny klient - np. Total Commander (tego jednak bez przeglądarki najprawdopodobniej i tak nie będziemy mogli pobrać...). W przyszłości być może kolejni producenci dodadzą możliwość pobrania przeglądarek za pomocą FTP.

Oto przykładowe adresy FTP, pod którymi dostępne są najnowsze wersje popularnych przeglądarek:

ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/3.5.1/win32/pl (Firefox 3.5.1 PL)
ftp://ftp.opera.com/pub/opera/win/964/int (Opera 9.64 PL)

Wystarczy otworzyć dowolne okno Eksploratora Windows, np. Komputer, i wkleić do paska adresu powyższy adres FTP. Pojawi się lista plików na serwerze - wśród nich wersja instalacyjna przeglądarki. Teraz pozostaje już tylko skopiować instalator na pulpit i uruchomić.

Zdjęcie

Pobieranie Firefoksa z serwera FTP Mozilli

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić