r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

SCO przegrywa batalię o prawa do Uniksa

Strona główna Aktualności

Sąd Apelacyjny Dziesiątego Okręgu w Denver utrzymał w mocy wyrok poprzedniego sądu stwierdzający, że prawa do systemu Unix należą do firmy Novell.

Wspomniany wyrok został wydany w marcu 2010 roku. Gdy po trzech miesiącach został zweryfikowany jako poprawny, SCO złożyło apelację. Została ona teraz odrzucona. Co prawda SCO ma jeszcze możliwość odwołania się do Sądu Najwyższego, ale jest wątpliwe aby wykonało taki krok. Tymczasem wyrok sądu apelacyjnego oznacza, że SCO nadal musi płacić Novellowi opłaty licencyjne. Traci także możliwość atakowania IBM, twórców dystrybucji oraz zwykłych użytkowników.

Sprawa ciągnie się od lat, a swoje korzenie ma w 1993 r. kiedy to Novell wykupił kod źródłowy Uniksa od AT&T. Jednak prawa do części patentów rości sobie firma SCO Group. Toczy ona regularną wojnę z Novellem o prawa do Uniksa, starając się przekonać sąd, że konkurent nielegalnie korzysta z patentów. W trakcie wcześniejszych spraw sądowych SCO Group zmuszony był ogłosić bankructwo w 2007 r. Firma przegrała wcześniejszy proces z Novellem i została zobowiązana do zapłaty 2,5 mln dolarów opłat licencyjnych. Jednak w 2009 r. sąd apelacyjny zgodził się na ponowne rozpatrzenie wniosku SCO Group. Po trwającym 3 tygodnie procesie sąd stanowy w Salt Lake City potwierdził wcześniejsze wyroki: właścicielem praw do Uniksa jest Novell.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.