Sąd wstępnie zaakceptował ugodę Microsoft i Iowa

Strona główna Aktualności

O autorze

W lutym pisaliśmy o zawarciu ugody przez Microsoft i stan Iowa, co oznaczało bliski koniec trwającego już ponad siedem lat procesu antymonopolowego. Teraz sąd wstępnie zgodził się na warunki przygotowanej ugody, a te zostały podane do publicznej wiadomości w oficjalnej notatce prasowej Microsoft.

Microsot zgodził się zapłacić łącznie blisko 180 milionów dolarów w ramach rekompensaty wszystkim tym, którzy pomiędzy 18 maja 1994 a 30 czerwca 2006 dokonali zakupu systemu operacyjnego bądź innej aplikacji produkcji firmy z Redmond. Również instytucje rządowe, które zakupiły produkt w latach 2002-2006 będą uprawnione do otrzymania rekompensaty. W zamian stan Iowa odstępuje od jakichkolwiek innych roszczeń, których suma mogłaby dojśc nawet do poziomu miliarda dolarów.

Systemy operacyjne objęte ugodą to MS-DOS oraz Windows 95/98/2000, włączając Windows for Workgroups oraz Windows NT Workstation. Microsoft zapłaci za każdą sprzedaną kopię 16 dolarów pod warunkiem, że nabywcą był mieszkaniec stanu Iowa i że produkt na terenie tego stanu był używany. Za aplikację Word Microsoft zapłaci 10 dolarów, zaś za program Excel - 25$. Kwota rekompensaty za pakiet Office wyniesie 29 dolarów. Klienci indywidualni otrzymają gotówkę, zaś odbiorcy licencjonowania grupowego - vouchery na produkty Microsoft lub konkurencyjne.

Połowa kwoty niezgłoszonych żądań zostanie przeznaczona przez Microsoft na dotacje dla szkół stanu Iowa. Ponadto korporacja przekaże milion dolarów stanowemu wydziałowi edukacji oraz milion dolarów na rzecz organizacji pomocy prawnej Iowa Legal Aid Society. Ostatecznie ugoda ma zostać zatwierdzona przez sąd 31 sierpnia tego roku.

© dobreprogramy