r   e   k   l   a   m   a
reklama

Serwery Apache i Linux celem zmasowanego ataku

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

SecureWorks, firma specjalizująca się w badaniach nad bezpieczeństwem IT odkryła w Internecie zmasowany atak, którego celem są serwery Apache pracujące pod kontrolą systemu Linux.

Złośliwym kodem zostało zainfekowanych już ponad 10 tysięcy anglojęzycznych witryn, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach. Atak został tak zaplanowany, że zainfekowane witryny infekują dalej swoich odwiedzających. Na szczęście większość wiodących skanerów antywirusowych już radzi sobie z wykrywaniem tych infekcji.

Atak był możliwy poprzez robaka Rbot i specjalnie spreparowany kod JavaScript umieszczony na zainfekowanych witrynach, który następnie korzystał z luk w zabezpieczeniach popularnych aplikacji - między innymi QuickTime, MDAC, SupperBuddy czy Yahoo! Messenger. Atakujący mógł przejąć pełną kontrolę nad komputerem osoby, która odwiedzała zainfekowaną stronę.

Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za falę ataków na Apache i Linuksa - SecureWorks podejrzewa, że źródłem może być Europa Zachodnia lub Stany Zjednoczone.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial