Nie działa Flightradar24. Serwery nie dają rady (aktualizacja)

Nie działa Flightradar24. Serwery nie dają rady (aktualizacja)24.02.2022 11:05
Trwają problemy serwisu Flightradar24
Trwają problemy serwisu Flightradar24
Źródło zdjęć: © dobreprogramy, Flightradar24 | Oskar Ziomek, Karolina Kowasz

Serwis Flightradar24 od wczesnych godzin rannych jest niedostępny dla wielu użytkowników. To nie jest typowa awaria, ale efekt niedostosowania serwerów do tak dużego zainteresowania. Administratorzy serwisu mówią o obciążeniu 10-20 razy większym niż zwykle.

Flightradar24 walczy z nawet 20-krotnie większym niż zwykle obciążeniem serwerów. Chodzi o serwis pozwalający każdemu śledzić na bieżąco ruch samolotów, a także odczytywać dane o konkretnych lotach. W aplikacji na smartfony samoloty zniknęły z mapy, z kolei na stronę internetową po prostu trudno się dostać. Wszystko bez wątpienia wynika z zainteresowania tematem w związku z sytuacją na Ukrainie.

Trwają problemy serwisu Flightradar24
Źródło zdjęć: © downdetector
Trwają problemy serwisu Flightradar24

Zgłoszenia o problemach z serwisem Flightradar24 zaczęły się pojawiać w serwisie downdetector od wczesnych godzin rannych. Największy wzrost odnotowano jednak od około godziny 10:00. Wówczas również w redakcji straciliśmy możliwość korzystania z serwisu, choć wcześniej było to jeszcze możliwe. Twórcy serwisu potwierdzili problemy na oficjalnym Twitterze.

"Ze względu na bardzo duże obciążenie niektórzy użytkownicy mogą odczuwać spowolnienie lub tymczasowe problemy z połączeniem z Flightradar24" - brzmiał fragment oficjalnego oświadczenia administratorów serwisu z samego rana. Później okazało się, że międzynarodowe zainteresowanie serwisem jest 10-20 razy większe niż zazwyczaj.

W chwili pisania niniejszego tekstu, problemy z Flightradar24 ciągle występują. Będziemy śledzić ten temat i aktualizować publikację, kiedy wyjdą na jaw kolejne fakty.

Aktualizacja, godz. 12:25

Z aktualizowanych na bieżąco informacji w serwisie downdetector wynika, że problemy serwerów serwisu Flightradar24 zostały już opanowane. W tej chwili serwis webowy jest już osiągalny, samoloty są także widoczne na mapach w aplikacjach mobilnych. Na Twitterze administratorzy Flightradar24 nie podzielili się jednak dodatkowymi informacjami związanymi z opanowaniem sytuacji i ruchem na stronie.

Aktualizacja, godz. 13:15

Wszystko wskazuje na to, że Flightradar24, by poradzić sobie z ogromnym zainteresowaniem, wprowadził wirtualną kolejkę oczekujących na wczytanie strony.

"Kolejka" do serwisu Flightradar24
Źródło zdjęć: © Flightradar24, dobreprogramy | Oskar Ziomek
"Kolejka" do serwisu Flightradar24

Wyobrażamy sobie, że po stronie serwera mógł powstać prosty system udostępniający stronę kolejnym zainteresowanym, zależnie od bieżącego obciążenia. W praktyce na tę chwilę oznacza to konieczność "oczekiwania" około minuty na włączenie serwisu.

Aktualizacja, godz. 14:25

Zespół Flightradar24 podaje, że nie ma w tym momencie możliwości utworzenia odrębnej drogi dostępu do serwisu dla użytkowników, którzy płacą abonament. Wirtualna poczekalnia to tymczasowy środek zapobiegawczy. W tle trwa dodawanie zasobów, by wkrótce serwis ponownie był dostępny dla każdego bez opóźnień.

Aktualizacja, 25 lutego, godz. 14:20

Wszystko wskazuje na to, że problemy serwisu Flightradar24 zostały już zażegnane. Temat kontynuowany jest w odrębnej publikacji:

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie