Serwis P2P Grokster poddaje się

Strona główna Aktualności

O autorze

Branża muzyczna wygrała kolejną bitwę z internetowymi piratami. Grokster - serwis P2P, który stał się symbolem walki z koncernami fonograficznymi - poddał się po czteroletniej walce, informuje portal Gazeta.pl.

Serwisy P2P umożliwiają internautom dzielenie się plikami - np. muzyką czy filmami. Ich szybki rozwój (na całym świecie korzysta z nich kilkadziesiąt milionów osób) sprawił, że stały się one głównym wrogiem koncernów muzycznych i wytwórni filmowych. Dlaczego? Bo w większości przypadków wymienianie się plikami jest nielegalne i przynosi wytwórniom rocznie straty liczone w miliardach dolarów.

Grokster znalazł się na celowniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nagraniowego (RIAA) już w 2001 r. Dwa lata temu Grokster był górą - sąd w Los Angeles uznał, że producenci oprogramowania nie ponoszą odpowiedzialności za to, jak wykorzystują je internauci. Ale w tym roku karta się odwróciła - w czerwcu amerykański sąd najwyższy zawyrokował: właściciele Grokstera są odpowiedzialni za naruszanie praw autorskich. Grokster zapowiadał dalszą walkę, jednak w poniedziałek złożył broń.

Na stronie internetowej serwisu widnieje już tylko napis: "Istnieją serwisy, gdzie można legalnie ściągnąć muzykę i filmy. Ten serwis nie jest jednym z nich". Dodatkowo właściciele Grokstera mają zapłacić RIAA 50 mln dol. odszkodowania. - Ugoda z Groksterem przybliża koniec pewnego rozdziału w historii cyfrowej muzyki - twierdzi Mitch Bainwol, szef RIAA.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach portalu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
s