Amiga – Pierwsze kombinacje, czyli Amiga 2000 w różnych wersjach (cz.5)

Coś nasz blog w tym tygodniu słabo idzie, nawet ja coś podupadam, ale jak to mówią co się odwlecze to nie uciecze:). Do dzieła więc. W zeszłym miesiącu pisałem o Amidze 2000. Moi komentatorzy zwrócili mi uwagę, że Amiga 2000 miała miała kilka wersji, o których nie wspomniałem. Dziś jest więc czas aby naprawić ten błąd.

Amiga 1500 i 1500+

Dość szybko po pojawieniu się na rynku Amigi 2000 Commodore International wypuściło na rynek brytyjski model 1500, który de facto nie różnił się praktycznie niczym od swojego protoplasty czyli A2000, W dalszym ciągu była to beżowa skrzynka z osobna klawiaturą i tymi samymi podzespołami. Jedyne różnice to brak twardego dysku oraz drugi czytnik dyskietek 3,5 cala. Dyskietki stosowane w tej Amidze miały pojemność 880 kilobajtów. Pół roku później na rynku pojawiła się Amiga 1500+, która była nieoficjalnym klonem 1500 (dostępnym również tylko na rynku brytyjskim), wypuszczonym przez brytyjską firmę "First Computers". W stosunku do poprzedniczki zmieniono tylko układ graficzny i zainstalowano nowszy workbench. Ciekawostką było pojawienie się Amigi 1500Deluxe, która miała zainstalowane 2 workbench'y. Niemożliwy był oczywiście dostęp do obydwóch środowisk jednoczenie, ale specjalny przełącznik dawał możliwość korzystania ze starszego lub nowszego środowiska.

Niestety modele te nie odniosły większego sukcesu i jest to w chwili obecnej jeden z bardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów modelów Amigi. Po przejrzeniu ebay oraz naszego rodzimego allegro nie dziwię się, bo ofert sprzedaży tego modelu brak.

Amiga 2000+

A2000+ to kolejny klon doskonałej A2000, który kolejny raz nie wnosił prawie nic nowego na rynek, Jedyną zmianą w stosunku do swojego starszego brata było umieszczenie nowszego chipu graficznego ECS. Zmiana ta przeszła praktycznie niezauważenie ponieważ na obudowach nigdy nie istniał znaczek 2000+. Ten model również nie odnióśl większego sukcesu i szybko znikł z rynku. W chwili obecnego nie ma tego modelu w ofercie największych portali aukcyjnych

Amiga 2500 i 2500UX

Na niecałe pół roku przed pojawieniem się kolejnego modelu czyli Amigi 3000 Commodore international pokusiło się jeszcze o dwie modyfikacje swojego ówczesnego produktu flagowego.W ten sposób powstała Amiga 2500 i 2500UX. Producent w dalszym ciągu nie oferował nic nowego jeśli chodzi o główne podzespoły czyli procesor płytę główną czy pamieć RAM. Jednakże ten model (A2500) doczekał się większego dysku twardego o pojemności 250 megabajtów (do tej pory było to tylko 120 - za wyjątkiem A1500), który mógł być zamontowany dzięki nowej karcie rozszerzeń z kontrolerem SCSI. Drugą zmianą była kolejna karta rozszerzeń, a mianowicie karta graficzna z wyjściem VGA. Po raz pierwszy komputer Amiga można było podłączyć do dedykowanego monitora, a nie zwykłego telewizora. Model 2500UX różnił się od modelu 2500 tylko zastosowanym systemem operacyjnym. W przypadku 2500UX zamiast AmigaOS zastosowany był UNIX.Co do popularności tego modelu to sprawa wyglądała tak samo - ot pojawił się się taka ciekawostka na rynku i nic nie zawojowała, przez co i ten model jest poszukiwany przez kolekcjonerów.

I na koniec

Jeszcze tylko mała ciekawostka - Niektóre źródła podają inny podział klonów Amigi 2000 a mianowicie:


  1. Amiga 2000A - odpowiednik serii 1500
  2. Amiga 2000B - odpowiednik własśnie 2000+
  3. Amiga 2000C - odpowiednik serii 2500

Widać więc, że po premierze Amigi 2000, firma Commodore International nie miała żadnego pomysłu na kolejne komputery, choć na horyzoncie była już Amiga 3000, o której w następnym wpisie, kombinowano jeszcze jak tylko można, aby zarobić na komputerze, który już jakiś czas byłna rynku. Na koniec pozostaje tylko podrzucić spis treści mojego blogowania i zaprosić do czytania moich kolejnych wpisów.