Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Blogger od kuchni" - wywiad z djDziadek

Jak ten czas leci, dopiero co publikowałem wywiad, a tu już kolejny się urodził. Tym razem do tablicy został wywołany djDziadek, człowiek o dość ciekawych poglądach, kolejny blogger, który żadnego tematu się nie boi, a jego poglądy niejednokrotnie są powiedzmy oryginalne.

1. Pierwszego pytania to już chyba nic i nikt nie zmieni:). Standardowo więc, czym zajmujesz się na co dzień?

Obecnie od kilku lat pracuję w jednej z największych firm komputerowych na świecie, zaczynałem od “wyczynowego” składania lapków “na czas” i dało się bić niezłe rekordy w ilości budowanych laptopów, przeszedłem również epizod ze składaniem desktopów.
Obecnie sprawiam kilkoma kliknięciami, że setki tysięcy dolarów zmieniają właściciela, a do produkcji dopuszczane są części, które potem wielu blagerów DP może opisać na swoich blogach, de facto, jestem pierwszym ogniwem w produkcji sprzętu, jakiego używa spora część społeczności IT (i pań Halinek w instytucjach budżetowych) w naszym regionie geograficznym jednak nie mogę opisać swojej pracy zbyt szczegółowo. Szykują się jednak zmiany co do mojego stanowiska i prawdopodobnie będę się zajmował produkcją bardziej bezpośrednio. Ale ponieważ praca to nie wszystko, więc staram się sprawić aby moje dzieciaczki stały się dobrymi ludźmi.

2. Avatar i nick - jakieś szczególne znaczenie czy jednak tylko przypadek?

Avatar - ponieważ sam osobiście lubię wiedzieć z kim rozmawiam i wolę aby czytelnicy kojarzyli czyje wypowiedzi czytają, jest nim moje zdjęcie. Zmieniam avatar czasami, ale musi być ku temu dobry powód (między innymi zadyma dotycząca ACTA)
Nick - to składanka dwóch tzw: ksywek:
dj - od imion i przygody z muzyką (ale wtedy jeszcze pterodaktyle rzucały cień na szlaki)
dziadek - proste, z czasów wojska
djDziadek - fajnie brzmi i nie odstrasza potencjalnych oponentów...

3. Nie samymi komputerami człowiek, żyje, jakieś zainteresowania poza obszarami IT?

Ostatnio (pod wpływem DP) wdepnąłem w temat porównania systemów mobilnych (iOS, WP, Android) i tym się obecnie amatorsko zajmuję. Uprawiałem również wyczynowo sport ponieważ “sport to zdrowie” jednak po poważnej kontuzji musiałem odpuścić.

Poza pracą nie zostaje mi za dużo czasu na rozrywki, zamierzam jednak wciągnąć syna w moje stare hobby - modelarstwo lotnicze. Poza tym, bardzo lubię oglądać programy przyrodnicze spacery z rodziną po lesie i nie mogę się pogodzić z degradowaniem środowiska wokół nas, co zresztą opisywałem na swoim blogu a’propos akcji “sprzątanie świata”.

4. Blog - skąd pomysły na kolejne wpisy spontan czy raczej przemyślane tematy?

Moje wpisy są przeważnie formą odpowiedzi na strasznie krzykliwe wpisy innych użytkowników. Jest to forma polemiki (a czasem także prowokacji) i sposób na pobudzenie szarych komórek a nie tylko powtarzanie zasłyszanych frazesów, które przeważnie są do bani.

Wydaje mi się, że człowiek (nawet jeżeli nie ma racji) to lepiej aby pokazał, że potrafi sam myśleć i wyciągać wnioski, niż pokazywał jaki jest zmanipulowany i to nie ważne przez którą opcję. Wpisy na moim blogu są niejednokrotnie formą ukazania kontrowersji jakie potrafią wzbudzać niektóre tematy i pokazaniem zupełnie bezsensownego zacietrzewienia wielu ludzi, które prowadzi do tzw. flame war.

5. Dlaczego blogujesz właśnie na DP, jest wiele równie popularnych platform blogowych.

Mój pierwszy wpis na blogu DP, powstał jako odpowiedź do wpisu mojego przyjaciela, ponieważ nie dało się mojego punktu widzenia zawrzeć w komentarzu - poczyniłem wpis.
Udzielam się na DP, ponieważ jest tutaj spora, zgrana paczka stałych blagerów, i dość szerokie spektrum tematyczne co mi odpowiada. Teraz, po tych kilku latach i poznaniu wielu sympatycznych ludzi osobiście, traktuję DP jak część mojego dnia codziennego, weszło mi to w krew :)

6. Dość często publikujesz nowe wpisy na naszym portalu. Blogujesz tylko tutaj, czy można jeszcze gdzieś w zakamarkach sieci znaleźć Twoją twórczość?

Niestety reszta mojej twórczości jest na zamkniętych forach i portalach do tego bardzo technicznych i dla przeciętnego “Kowalskiego” są to tematy tak ciekawe jak średnia roczna opadów śniegu w Arktyce, wszyscy wiedzą, że pada a nikogo nie obchodzi ile ;)

7. Jak do tej pory większość blogerów, których wywiady zostały opublikowane opowiadali się po jednej ze stron, a mianowicie software’owiec lub hardware’owiec, a ty po której stronie widzisz siebie? Lepiej czujesz się przy zabawie ze sprzętem czy raczej z programami?

Uwielbiam zabawy programami, jednak nie mogę ich tu opisać, ponieważ część czytelników to osoby niepełnoletnie ;)

Sprzętowiec, oczywiście, że sprzętowiec, jednak bez podstawy obsługi oprogramowania sama znajomość sprzętu nie przydaje się do niczego.

8. Kochany temat wszystkich :) Windows konta Linux czy też OpenSource kontra komercyjne rozwiązania. Jakie jest Twoje stanowisko?

Na co dzień używam Windowsa i to nie dlatego że jest lepszy (choć wszyscy wiedzą, że jest) ale dlatego, że przywykłem do okienek, jestem z nimi od czasu Win 3.1 (nie 3.11) a zaczynałem na DOSie, i tak trwam w tym zapamiętaniu. Testowałem kilka dystrybucji Linuxa, jednak jestem zbyt leniwy aby bawić się w rzeczy, które wymagają większego wysiłku niż przesunięcie gryzonia i kliknięcie LPM.

Nie mam nic przeciwko “wolnemu oprogramowaniu”, jednak mam wiele, przeciwko krzykom jakie to jest strasznie krzywdzące, że używa go tak mało ludzi. Każdy ma wolną wolę i wybiera to, co lubi i z czym jest mu lepiej (wygodniej). Obecnie nawet w smartfonie mam Windowsa - 7,5 i muszę stwierdzić, że działa dużo lepiej niż np. iOS czy Android, jest szybszy, zupełnie stabilny i intuicyjny jak dla małego dziecka - czyli wydaje się być idealny dla mnie :) Mam porównanie, ponieważ przez półtora roku używałem GalaxyS i IPhona 3G.

9. Skoro pozostajesz po stronie Windowsiarzy, zapewne zdążyłeś już zajrzeć jak pracuje się na Windows8. Jakie wrażenia i odczucia co do nowego dziecka firmy z Redmond?

Dzięki firmie, byłem wśród tych wybranych, którzy mieli wcześniej dostęp do Win8, odczucia miałem bardzo mieszane, ale do każdej nowości trzeba się przekonać, a ponieważ jestem wyznawcą zasady że: “lepsze jest wrogiem dobrego”, powiem tak:
- komputery stacjonarne (poza wynalazkami zwanymi All in One) - póki co powinny zostać na 7-mce - bezsensem jest instalowanie ósemki i przerabianie jej aby wyglądała i działała jak siódemka
- urządzenia mobilne i z ekranami dotykowymi - ósemka jest jak marzenie - łatwa i przyjemna w obsłudze - sam byłem zaskoczony, na pewno ma jeszcze kilka nie dociągnięć, ale nikt od urodzenia nie jest doskonały.

10. ACTA - masz dość niekowencjonalne (jak na bloggerów DP) podejście do tego tematu, a podczas ostatniego HotZlotu dość, no powiedzmy impulsywnie opowiadałeś o tym temacie. Nie sądzisz jednak, że ten temat to tylko zasłona dymna przed czymś innym?

Temat ACTA to mój “konik” :)
Odpowiedź dla piewców teorii spiskowych:
Oczywiście, że cały temat ACTA wypłynął w najbardziej odpowiednim momencie - zamknięcie Megaupload, podupadający rynek handlu multimediami (filmy i muzyka), światowy “kryzys” ekonomiczny i oczywiście Microsoft ze swoim nadchodzącym Windows 8, była to ewidentna przykrywka, tzw. “temat zastępczy”, pod który podpięło się trochę hien i naciągaczy (Anonymous), którzy potrafili wykorzystać “owczy pęd” i psychologię tłumu.
Moje zdanie:
Jak bardzo by nie krzyczeć o wolności w sieci i jak bardzo by nie protestować przeciw ograniczeniom praw użytkowników, to jednak brak regulacji prawnych prowadzi do anarchii.

O ile za dawnych czasów użytkowników sieci było niewielu i były to przeważnie instytucje, o tyle teraz ludzi korzystających z internetu i zarabiających na sieci są miliony. Niestety nikt nie postawi swojej ręki - ba - nawet palca, że normy moralne i etyczne będą przestrzegane, dlatego ze względu na globalny zasięg sieci - muszą powstać ogólnoświatowe przepisy ujednolicające pojęcie przestępstwa internetowego.
Popieram wprowadzenie ograniczeń i regulacji w internecie ponieważ:
- jestem ojcem, chciałbym aby moje dzieci były w sieci bezpieczne,
- mam znajomych, którzy zajmują się tworzeniem “dóbr intelektualnych” i znam ich podejście do tematu piractwa.

Wiem, ze moje poglądy nie są i nie będą popularne wśród młodzieży, która z natury łamie wszelkie zasady, mam również świadomość, że ich poglądy zmienią się z wiekiem. Nigdy nie twierdziłem, że forma rozmów i sposób, w jaki próbowano wprowadzić ACTA jest dobra, jednak sam zamysł – TAK.

Nigdy przepisy nie są idealne, jednak należy się zastanowić, co jest lepsze, niedoskonałe przepisy, czy ich całkowity brak. Zasłona dymna? Oczywiście. Krzyk o ACTA załatwił sprawę tego porozumienia - nie chcę już omawiać czym ono było, ponieważ napisano już wszystko, jednak chciałem uświadomić wszystkim przeciwnikom tego porozumienia, że w naszym szanownym kraju, przepisy umożliwiające – wręcz nakładające obowiązek ujawniania danych „piratów” są, obowiązują i mają się dobrze. W każdej chwili usługodawca może przekazać dane użytkownika organom, które o to wystąpią i nie jest to tylko Policja i Prokuratura, ZAiKS wymusił takie przepisy i zrobił to tak sprawnie i po cichu, że nikt nawet nie pisnął.

11. Temat, który u każdego wywołuje wielki uśmiech na twarzach użytkowników dobrychprogamów - HotZlot, czy Twoje odczucia są takie same jak praktycznie wszystkich, czy jednak coś byś zmienił w formule tego ewentu?

Forma ostatniego zlotu - mojego drugiego, ponieważ na ubiegłorocznym nie mogłem być ze względu na obowiązki zawodowe, była chyba najlepsza, od dawna wiadomo, że najwięcej można się dowiedzieć podczas tzw: rozmów “zakulisowych”. Przecież przy kufelku język staję się bardziej giętki a wymowa płynniejsza i nie ma potrzeby prawienia “politycznie poprawnych” farmazonów. Poza tym, lepiej się dyskutuje, jeżeli można poznać adwersarza jako człowieka a nie tylko jako nick i avatar, za którym może stać każdy.

Mam nadzieję, że będę mógł uczestniczyć w kolejnym zlocie i że również pozostawi on u mnie niezapomniane wrażenia :)

12. Pozostając jeszcze przy HotZlocie Jesteś jednym z członków “Loży szyderców” (uczestnicy zlotu wiedzą:)) skąd pomysł i jaki był cel powstania tej grupy:)

“Loża szyderców” - to nie nasz pomysł, zostaliśmy tak nazwani przez jednego z uczestników HotZlotu 2010.

Nie było pomysłu, zamiaru ani żadnych planów związanych z powstaniem „grupy”, po prostu - spotkało się kilku gości, których wiek jest podobny, zbliżone poczucie humoru i bardzo podobny światopogląd. Świetnie bawiliśmy się wspólnie, chwytaliśmy „w lot” dowcipy i rozumieliśmy się w zasadzie bez słów, czego świetlanym przykładem była (legendarna już) latarka GG ;)

Ponieważ dwa lata wcześniej zostaliśmy okrzyknięci takim mianem, postanowiliśmy, że w tym roku oficjalnie wrzucimy swój kamyk do ogródka zwanego Dobre Programy wręczając na zlocie własne nagrody. Chcieliśmy jednocześnie aby było zabawnie i z odrobiną wrodzonej szyderki. Nasz plan chyba się powiódł – jakoś nikt nas nie pobił i nie obrzucił pomidorami (dzięki Max i TheBlackMan ;)) Jednocześnie mamy nadzieję, że pamiątki z ostatniego zlotu będą przypominały, że szanować należy każdego, nawet jeśli zupełnie nie zgadzamy się z jego poglądami.

Dzięki za rozmowę.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Oczywiście jak za każdym razem, czekam na propozycje kto następny na tapetę. 

hobby inne

Komentarze

0 nowych
djDziadek   17 #1 01.10.2012 10:52

Dziękuję za zaszczyt jaki mnie spotkał :) - a typującym za wybór mojej osoby.
Mam nadzieje, że bliższe poznanie moich poglądów pozwoli niektórym z bloggerów zaoszczędzić trochę nerwów ;)

MaXDemage   19 #2 01.10.2012 13:09

Nagroda od 'Loży' leży na honorowym miejscu na półce gdzie każdy może ją podziwiać ;D

Jak zawsze dobry wywiad i miło dowiedzieć się czegoś więcej o osobie tak niesamowitej jak djDziadek.

;3

Axles   18 #3 01.10.2012 14:00

No to teraz wiadomo co w trawie piszczy :) Dało się dziadka trochu na zlocie poznać i wiadomo co to za ziółko, a resztę dopełnił wywiad. Czekam na kolejną osobę pod obstrzałem.

2099   8 #4 01.10.2012 14:35

Prowokator niedbający o moje nadciśnienie. :)

Jaahquubel_   13 #5 01.10.2012 15:10

Wywiad ciekawy, ale krótki.

Szydercą nie jestem, ale pod innymi względami Loża jest mi dość bliska.
Stąd też do kolejnego wywiadu proponuję Pangrysa, oraz Druedaina, Januszka i Skandyna.

AdrianSasquatch   9 #6 01.10.2012 15:24

@up
Jestem jak najbardziej za Druedain-em :) O ile moj glos tu cos znaczy ;p

Samurai   17 #7 01.10.2012 15:30

Wywiad bardzo fajny, i tak jak zauważył @Jaahquubel_ szkoda, że taki krótki :) Od siebie dodam jeszcze podziękowania za czapkę, którą wygrałem od "Loży" :)

Autor edytował komentarz.
ficca2   7 #8 01.10.2012 18:28

Wywiad fajny, oby takich więcej.

Shaki, jeśli jest taka możliwość spróbuj zrobić wywiad z tux35 ;]

  #9 01.10.2012 18:42

Nigdy nie mogłem się pogodzić, gdy po odpękaniu 12 miesięcy zsw wylniały grzbiet kazał o sobie mówić "dziadek". Hłehłehłe. Ale na blogu nadajesz jak stary wiarus i za to Cię cenię: dowcipnie, ciekawie i konkretnie. Mimo wszystko, mając bogatą wiedzę sprzętowca Twoja energia w znacznej mierze idzie w gwizdek. Uczestnictwem w życiu Forum DP raczej nie jesteś skalany. A tam generalnie wali dramatem jeśli chodzi o poziom udzielanej pomocy. Gimnazjalna młodzież tam rulez a elyty blogują...
Pzdr.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #10 01.10.2012 20:55

No w końcu coś więcej o użytkowniku djDziadek, z wielką przyjemnością czyta się jego wpisy na blogu oraz komentarze, z którymi często ciężko się nie zgodzić. Jego ostatnii wpis o Lumii 800 mocno zwrócił moją uwagę na WP. Jeśli Windows 8 i WP8 będą mocno ze sobą współpracować to dla mnie lepszego wyboru nie ma. Brawo za zdrowe podejście do Windows, mam bardzo podobne zdanie ;) Dla mnie jeden z niewielu trzeźwo myślących ;)

Pozdrawiam zarówno djDziadka i Shaki81 licząc na kolejne wpisy ;)

olmeca   13 #11 01.10.2012 21:02

Dzieki za kolejne zajrzenie na zaplecze blogow DP.

Co do "Loży Szydercow" jeszcze klika slow do tego co zostalo powiedziane nalezalo by dorzucic, ale zostawmy to juz jako nasza wenetrzna tajemnice :)

guildos   4 #12 01.10.2012 21:34

Zgłaszam x.a.n-a do następnego wywiadu.

Over   9 #13 01.10.2012 21:37

djDziadek jak zwykle ma troszke kontrowersyjne poglądy ale to dobrze, a moze by tak Songokuu opublikował materiał z HZ z kłutnią z pangrysem? :)

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #14 01.10.2012 23:59

@Overclocker - takie materiały powinny pozostać nieujawnione, lepiej żeby powstały na ten temat legendy i mity :) - rzeczywistość jest taka przyziemna :P
@Zbigniew2003 - każdy ma swoje miejsce - moje zniknęło wieki temu i jakoś nie mogę się odnaleźć :)

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #15 02.10.2012 08:03

'Liga broni, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi' ;P

  #16 02.10.2012 08:40

Wywiad, jak zwykle fajny. Dobra robota! Trudny wybór: Druedain, czy Pangrys.
@guildos
Niezły żart :P.

januszek   22 #17 02.10.2012 09:03

IMO przepytać trzeba Pangrysa, byłego blagera dp ;)

djDziadek   17 #18 02.10.2012 09:24

Tak, ja też popieram kandydaturę Pangrysa :) - do tablicy !!!
@dziadzia_jesień81' (niezalogowany) - udzielałem się kiedyś na kilku publicznych forach (za czasów wielkiej opłacalności OC), jednak przekonałem się, że "domorosłym" fachowcom nie wytłumaczy się nawet podstawowych rzeczy, ponieważ chcą iść na łatwiznę i skrótami.
Po kilku tygodniach dałem sobie spokój... Z wiatrakami nie wygrasz, a rzeki kijem nie zawrócisz, niech psują i płacą :)

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #19 02.10.2012 11:03

@djDziadek Co to za programy, że nawet pisać o nich nie można? :P

guildos   4 #20 02.10.2012 16:19

X.A.N ale ja nie żartuje :)

djDziadek   17 #21 02.10.2012 23:07

@Druedain - w większości takie, o których można oficjalnie mówić na zachodzie po skończeniu 21 lat :)

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #22 03.10.2012 08:12

Pangrysa od ponad miesiąca nie ma na portalu. Nie bloguje, nie komentuje a więc nie widzę sensu aby to on był kolejny.

olmeca   13 #23 03.10.2012 10:42

Wlasnie moze przez taki wywiad by ujawinil swe znikniecie.

mordzio   15 #24 03.10.2012 12:06

Kto następny? Może Underface?

  #25 03.10.2012 12:25

Januszek !!

Nicolass WSPÓŁPRACOWNIK  5 #26 07.10.2012 21:54

Hej @Shaki81, faktycznie przeoczyłem Twój wpis, błąd naprawiony :)

command-dos   18 #27 08.10.2012 10:37

@djDdziadek - oj, grabisz sobie, grabisz :) co to ma być: "Na co dzień używam Windowsa i to nie dlatego że jest lepszy (choć wszyscy wiedzą, że jest)"? Nie wszyscy, proszę mi wyjaśnić :)

"Nigdy nie twierdziłem, że forma rozmów i sposób, w jaki próbowano wprowadzić ACTA jest dobra, jednak sam zamysł – TAK." - nie, właśnie że zamysł jest zły. Nie uśmiecha mi się kupować pompki do spryskiwacza marki peugeot za 100zł, bo mam do dyspozycji pompkę za 27zł bez znaczka lwa - oprócz tej małej różnicy nie zauważyłem żadnych innych - nawet plastik ten sam. To samo dotyczy leków i innych rzeczy, niekoniecznie piosenek, czy filmów - to jedynie przykrywka. Czemu nie możemy się leczyć tak samo skutecznie, ale dużo taniej? Za niedługo okaże się, że nie możesz ugotować spaghetti, bo prawa autorskie do przepisu posiada Franek i tylko on może je zaserwować. To twórcy powinni zmienić myślenie i sposób zarabiania na siebie. Dzisiaj to co zobaczysz, to co usłyszysz, to nie ma opcji aby nie zostało nagrane. Poza tym fakt, że każdy jest "na dzień dobry" podejrzany, jest nie do przyjęcia. Gdzie mamy domniemanie niewinności? ACTA przewraca wszystko do góry nogami w obronie dużych koncernów. I tak, w imieniu prawa, pod przykrywką legalności, można wyeliminować małych niewygodnych konkurentów - na rynku zostałby: GM, Microsoft, Pfizer i... Dell? Ahaaaa, już mi się wyjaśnia ;) dobra, wszystko skumałem :)

Oj, znowu przydałaby się dyskusja przy pifku :) tęsknię za Wami chłopaki...

PeJo   10 #28 08.10.2012 11:07

@command-dos - podpisuje się pod każdym Twoim słowem, jeśli chodzi o ACTA. Dodam tylko, że dzięki ACTA i tym podobnym "tworom" instytucje do tego stworzone grzebały by nam - w świetle prawa, np. w myślach. Co nie po "ich" myśli - usunąć.
I tu zacytuję - "Oj, znowu przydałaby się dyskusja przy pifku :) tęsknię za Wami chłopaki..."
Pozdrawiam.

GBM   22 #29 08.10.2012 18:29

Hah, dobrze czytać wywiad z Dziadkiem. Niesamowity gość z Ciebie Dziadku ! :)

Pozdrowienia od GBMema :)

djDziadek   17 #30 20.10.2012 09:52

Tak... jak dobrze czasem zaglądnąć do starszych wpisów :)
@command-dos - mam nadzieję, że pamiętasz dyskusję o ACTA na zlocie ;) - nie jest to prosty i łatwy temat, a co do części zamiennych - no ładnie, ładnie... strzał w stopę :) - na terenie UE obowiązują przepisy o zamiennikach - powtarzam: ZAMIENNIKACH, dowcip polega na tym, ze możesz kupić zamiennik bez loga, ale co jeśli kupisz pompkę do spryskiwacza z LOGIEM lwa, będziesz chciał ją oddać na gwarancje kiedy się uwali a w salonie powiedzą Ci, że to podróba ? Kogo będziesz winił ?
Oczywiście że Peugeota...
Nie myl przyjacielu (za takiego po kilku godzinach dyskusji Cię uważam ;)) zamiennika z podróbką...
Jeszcze raz powtarzam: przepisy o dostępności danych internautów już w Polsce obowiązują, a jeśli chciałbym kupić coś z logiem - chciałbym mieć co najmniej 95 % pewności, że jest to markowe i markodawca obejmie ten towar normalna gwarancją :)
I fakt, mnie tez brakuje takich dyskusji :)
@GBM - dzięki i pozdrawiam również.

Autor edytował komentarz.