SmartScooter – skuter przyszłości


Smart skuter, a właściwie SmartScooter, bo tak nazywa się nowy projekt tajwańskiej firmy Gogoro, ma w założeniu zrewolucjonizować transport miejski. Chociaż nam skutery mogą się kojarzyć głównie z młodzieżą i dostawcami pizzy, to w wielu, zwłaszcza azjatyckich, metropoliach, małe jednoślady stanowią podstawę transportu indywidualnego. Jeżeli nie słyszeliście nigdy o firmie Gogoro – nie ma się czemu dziwić. Firma założona została w 2011 roku i zajmowała się przez ten czas wyłącznie opracowaniem tego właśnie projektu – SmartScooter. Założycielami firmy na szczęście nie są ludzie zupełnie przypadkowi, ale wieloletni, wysoko postawieni pracownicy jednego z tajwańskich tuzów technologicznych, HTC. Horace Luke, Matt Taylor, czy Hui-Ming Cheng na nowoczesnych technologiach zjedli zęby.

Smart pojazd

Sam skuter to pojazd na wskroś nowoczesny. Komunikuje się z twoim smartfonem, wyposażonym w system iOS lub Android, dzięki specjalnej aplikacji. Aplikacja pozwala Ci śledzić trasę, prędkość, czy zasięg, ale też sprawować kontrolę nad niektórymi parametrami pracy samego pojazdu, takimi jak adaptive throttle control, czy customized regenerative braking – odpowiednio mechanizmami przyspieszania oraz… hamowania regeneracyjnego. Tak, jak sugeruje ta ostatnia funkcja, mamy bowiem do czynienia z wehikułem elektrycznym. Silnik elektryczny, o mocy 6,4kW i momencie obrotowym 25Nm, pozwala skuterowi na przyspieszenie od 0 do 50 km/h w 4,2 sekundy oraz osiągnięcie maksymalnej prędkości 95km/h. Nie są to osiągi oszałamiające, pozwalające na swobodną jazdę po autostradzie, ale pamiętajmy o tym, że skutery to pojazdy typowo miejskie. Co z zasięgiem? Pełne akumulatory mają pozwalać na przejechanie 100km przy stałej prędkości 40km/h. Nawet, jeżeli jazda miejska oznacza szybsze zużycie energii, to i tak mamy do czynienia z zasięgiem całkowicie wystarczającym w codziennym użytkowaniu. Taki zasięg, choć mógłby razić w przypadku samochodu, to w skuterze nie stanowi najmniejszego problemu.

Smart infrastruktura

„Ale gdzie ja będę ładował elektryczny skuter?” – ktoś może zapytać. „Nie mam garażu, nie będę wnosił skutera po schodach na trzecie piętro!” Rzeczywiście, nie będziesz. Skutera firmy Gogoro nie podłącza się bowiem do gniazdka, ale wyjmuje się z niego rozładowane baterie i wkłada naładowane.

Każdy egzemplarz wyposażony jest w dwie wymienne baterie akumulatorów. Wymienia się obie na raz – podział na dwie sztuki ma prawdopodobnie ułatwić samą czynność wymiany (dwa małe ciężary, zamiast jednego dużego). Wymiana baterii następować ma w specjalnie przeznaczonych do tego samoobsługowych punktach i trwać kilka sekund – czyli krócej niż tankowanie konwencjonalnego pojazdu. Przed niepowołanym dostępem ma punkty wymiany baterii chronić system NFC z 256-bitowym kluczem. O tym, że baterie wypadałoby już wymienić na załadowane oraz o tym, gdzie znajduje się najbliższy punkt w którym można to zrobić, informuje kierowcę wspomniana aplikacja na smartfona.

W samochodach elektrycznych akumulatory kupuje się wraz z samochodem i są one na stałe własnością właściciela samochodu. Co prawda w przypadku Tesli Model S baterię da się szybko wymienić, ale… praktycznie nie ma tego gdzie zrobić. Złośliwi twierdzą, że cała możliwość szybkiej wymiany baterii była tylko sztuczką Tesli, chcącej uzyskać korzystniejszą finansowo (dopłaty…) homologację w Kalifornii. SmartScooter jest właściwie od początku zaprojektowany z myślą o szybkiej wymianie baterii, które nie należą do kierowcy. Baterie wynajmujesz płacąc przy okazji za energię, którą są naładowane. Przypomina to bardziej rozkład kosztów związanych z używaniem pojazdu spalinowego, niż typowych pojazdów elektrycznych, w przypadku których na zakup pojazdu z drogimi akumulatorami trzeba wydać jednorazowo sporą kwotę. Takie rozwiązanie powinno wpłynąć pozytywnie na szybkość adopcji nowego rozwiązania. Niestety kiedy i gdzie dokładnie będzie się można o tym najszybciej przekonać, tego jeszcze nie wiemy.

Żródło: Engadget