Snow Leopard bardziej dotykowy

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas odbywającej się w ubiegłym tygodniu Worldwide Developers Conference, Apple zaprezentowało edycję Developer Preview nowego systemu Mac OS X 10.6 Snow Leopard, który według zapowiedzi producenta może okazać się najbardziej przyjaznym dla ekranów dotykowych systemem z rodziny Apple.

Nowy Mac OS X Snow Leopard zawierać będzie szereg zmian usprawniających pracę z ekranami dotykowymi. Jedno z tych usprawnień dotyczy funkcji o nazwie Expose. Funkcja ta służy do podglądu wszystkich otwartych okien lub okien pojedynczej aplikacji na raz. Dotąd wymagało to skorzystania z klawiatury albo wykonania odpowiedniego gestu myszy za pomocą trackpada. Kliknięcie tej ikony przenosi wszystkie otwarte okna, które są związane z tym oknem do przodu. Możliwość dotknięcia i przytrzymania na ekranie dotykowym stanowi duże ułatwienie.

Stack to funkcja, która zachowuje skróty do wybranych plików na Docku. Dzięki temu możliwy jest szybki dostęp do plików, które uległy w ostatnim czasie aktualizacji, bez korzystania z wyszukiwarki. W Leopardzie możliwy był ich podgląd, jednak aby zobaczyć wszystkie pliki należało skorzystać z wyszukiwarki. W Snow Leopardzie wszystkie przedmioty w Stacku mogą być oglądane przez przeciągnięcie paska, eliminując konieczność korzystania z wyszukiwarki.

Również nowa wersja odtwarzacza multimedialnego Apple QuickTime X będzie bardziej przyjazna jeśli chodzi o obsługę dotykiem. Wszystkie kontrolki odtwarzacza, takie jak odtwarzanie, zatrzymywanie, przewijanie do przodu i do tyłu obecnie przypominają te spotykane w urządzeniach iPhone. Podczas edycji filmów ponadto dostępna jest tak zwana wstążka czasu zawierająca sceny z filmu, która może być przenoszona w trakcie edycji.

Kolejna odsłona Safari także zawierać będzie kilka usprawnień w nawigacji za pomocą dotyku. Opcja Coverflow zaoferuje możliwość przeglądania ostatnio odwiedzanych stron internetowych, jak również najczęściej odwiedzanych. Prócz tego w systemie znajdzie się szereg innych usprawnień, między innymi w zakresie obsługi chińskich znaków. Premiery nowego Snow Leoparda spodziewać możemy się jesienią. W tym samym okresie czasu na rynku pojawić się powinny pierwsze modele MacBooków wyposażonymi w ekrany wielodotykowe.

© dobreprogramy