Sony chce pozbyć się VAIO, gotowe jest całkowicie porzucić rynek PC

Strona główna Aktualności

O autorze

Laptopy z serii VAIO należą do najładniejszych i najlepiej dopracowanych PC – a jednak mimo starań japońskich inżynierów, biznes ten przynosi Sony tylko straty. To niekoniecznie wina słabości korporacyjnego marketingu, cały rynek PC przeżywa zapaść, nawet Apple odnotowało w ostatnim kwartale niewielki spadek liczby sprzedanych Maków. Co gorsze, nie widać żadnego światełka w tunelu: według prognoz Gartnera, w 2014 roku sprzedaż PC zmniejszy się o kolejne 7%. O ile firmy skoncentrowane na produkcji sprzętu dla korporacji i masowego użytkownika, takie jak Lenovo, Acer, Asus, Dell czy HP powinny sobie poradzić, to perspektywy producentów skupionych na sprzęcie z wyższej półki nie wyglądają zbyt dobrze. W wypadku Sony oznaczać to może konieczność drastycznych zmian.

I faktycznie – Reuters donosi, że Sony Corporation prowadzi rozmowy na temat sprzedania całego swojego biznesu związanego z produkcją komputerów VAIO. Przejąć go miałby fundusz inwestycyjny Japan Industrial Partners za kwotę 50 mld jenów (ok. 365 mln euro), który dla produkcji laptopów VAIO powołałby nową firmę, której struktura organizacyjna i kwestia detali są wciąż dyskutowane. Wiadomo jedynie, że Sony chciałoby pozostawić sobie niewielkie udziały w nowym przedsięwzięciu.

Możliwe jest, że w produkcję Vaio zaangażuje się chiński gigant Lenovo, który niedawno odkupił od IBM-a wszystkie linie serwerów x86. Japońska telewizja publiczna NHK poinformowała w sobotę, że Lenovo Group prowadzi rozmowy o powołaniu joint venture, które miałoby przejąć zagraniczne przedsięwzięcia Sony związane z produkcją PC.

Dzięki sprzedaży, Sony mogłoby uniknąć zamknięcia swojego kończącego się 31 marca roku finansowego stratą, pierwszą od dwóch lat. Analitycy nie spodziewają się bowiem zbyt dobrych wyników w raporcie z czwartego kwartału 2013, który japoński koncern przedstawić ma już jutro.

Pozostaje mieć nadzieję, że zmiana właściciela nie odbije się negatywnie na VAIO. Niewiele jest na rynku PC równie dobrych laptopów. Ich jakość, jak się ostatnio okazało, znalazła nawet uznanie Steve'a Jobsa, który na początku XXI wieku miał rozważać zaoferowanie Sony licencji na instalację systemu Mac OS X na komputerach VAIO – coś absolutnie nie do pomyślenia względem innych producentów komputerów „makopodobnych”, aktywnie zwalczanych przez Apple'a za naruszanie jego własności intelektualnej. Do umowy nie doszło podobno jedynie z tego powodu, że japońscy inżynierowie ukończyli już prace nad optymalizacją sprzętu i oprogramowania VAIO pod kątem wymogów Windows.

© dobreprogramy
s