Sporu Microsoft vs McAfee ciąg dalszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka razy pisaliśmy (ostatnio w środę) o słynnej już funkcji PatchGuard zabezpieczającej jądro 64-bitowego systemu Windows Vista przed ingerencją zewnętrznych aplikacji. McAfee zarzuca korporacji Microsoft, że ta umyślnie blokuje dostęp do jądra tylko po to, aby ograniczyć wpływ produktów firm trzecich, a później faworyzować własne oprogramowanie zabezpieczające. Dzisiaj rano Ben Fathi, vice-president w dziale zajmującym się bezpieczeństwem wydał oficjalny komunikat prasowy, w którym zwrócił się bezpośrednio do McAfee, aby firma ta nie okłamywała opinii publicznej.

Wielka szkoda, że prawnicy McAfee składają tak nieścisłe, podburzające wręcz oświadczenia - mówił Fathi odnosząc się do zarzutów złożonych przeciwko Microsoft w Komisji Europejskiej. Warto zaznaczyć, że tym razem nie chodzi konkretnie o publiczne oskarżenia poczynione razem z Symantec o to, że Microsoft blokuje dostęp do jądra systemu, ale o fakt, że zwleka z udostępnieniem obiecanych narzędzi i bibliotek, które umożliwiają zastąpienie komunikatów oryginalnego Security Center własnymi. Prawnicy McAfee sugerują, że Microsoft złożył puste obietnice.

Fathi prezentuje jednak zaskakującą odpowiedź - daty i godziny, kiedy to materiały te zostały przekazane firmie McAfee - konkretniej w poniedziałek i wtorek otrzymała ona dokumentację i przykładowy kod. Dzięki niemu można opracować alerty zabezpieczeń zastępujące te wbudowane w system. Nowy wewnętrzny build stworzony specjalnie na te potrzeby trafił do McAfee w środę, a briefing zapoznawczy został wygłoszony w czwartek w południe. Choć McAfee domagał się tego już trzy tygodnie wcześniej, to jednak czy teraz wystąpienia prawników mówiące o zwlekaniu z udostępnieniem materiałów powinny mieć miejsce? Wierzymy, że McAfee otrzymało wszystkie niezbędne informacje - zapewniał Ben Fathi.

Druga część oświadczenia informuje, że Microsoft zamierza zorganizować szereg konferencji wraz z partnerami w dziedzinie zabezpieczeń - ich uwieńczeniem będzie zestaw bibliotek umożliwiających bezpieczny dostęp do jądra 64-bitowego systemu, a wszystko to będzie budowane w sposób otwarty, opierający się na pełnej współpracy. API ma ujrzeć światło dzienne w okolicach Service Pack 1 do nowego systemu.

Wygląda na to, że jeśli McAfee będzie chciało zamienić wzajemne oskarżanie się w mediach na coś bardziej poważnego, Microsoft będzie gotów podjąć taką walkę - szkoda, że obie firmy znów skupiają się na odpieraniu zarzutów, a nie tworzeniu lepszego oprogramowania.

© dobreprogramy
s