Spóźniona Fedora 26 wchodzi do gry z GNOME 3.24 i nowym spinem LXQt

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Naczekaliśmy się trochę na nową Fedorę 26 – wydanie alfa było przekładane trzykrotnie, beta czterokrotnie, wszystko to razem skumulowało się w niemal pięciotygodniowe opóźnienie. Jako że jednak projekt Fedora nigdy nie stawiał sobie za cel wydawania kolejnych wersji na gwałt (jak to jest w wypadku Ubuntu), nie ma powodu do narzekań. Bazująca na kernelu 4.11 przynosi tysiące nowych wersji pakietów, sporo ulepszeń w samym systemie i ulepszenia pulpitu wprowadzone do GNOME 3.24. Czy to faktycznie najlepsza linuksowa stacja robocza?

Co tam w środku?

Na samym początku zauważymy ważne ulepszenie w instalatorze Anaconda. Wszyscy ci, którzy potrzebują skorzystać z bardziej skomplikowanego układu partycji, mogą teraz wywołać graficzne narzędzie o nazwie blivet-gui. Pozwala ono skonfigurować partycje „od podstaw”: jeśli np. chcemy korzystać z LVM, to zaczynamy od fizycznego wolumenu, potem grupy wolumenów, by wreszcie założyć wolumen logiczny. Wydaje się to być bardziej intuicyjne, niż wcześniejsze podejście, gdzie konfiguracja dysku zaczynała się „od góry”. Oczywiście stary sposób wciąż jest dostępny.

Kolejna ważna zmiana w systemie to wprowadzenie wersji 2.0 menedżera pakietów DNF. Ma on być nie tylko bardziej użyteczny, lepiej radząc sobie z błędami zależności, czy obsługą przestarzałych pakietów, ale też przywraca stare opcje konfiguracyjne menedżera YUM (includepkgs, excludepkgs) i zmienia nieco interfejs Pythona.

Poczyniono kolejne kroki w stronę ujednolicenia kryptografii systemowej, tak by wszystkie aplikacje korzystały tylko z globalnie skonfigurowanych szyfrów w swojej komunikacji po TLS. W Fedorze 26 do listy poddanego globalnej polityce oprogramowania doszły OpenSSH i Java.

Pozostałe systemowe zmiany to przyspieszenie demona usług bezpieczeństwa SSSD, który będzie teraz działał znacznie szybciej przy operacjach na grupach i użytkownikach, korzystając z szybkiego bufora dla lokalnych plików, porządki w narzędziu authconfig, z którego wyrzucono bazujący na starych bibliotekach interfejs graficzny i interaktywny tryb tekstowy oraz wyrzucenie z serwera X starego sterownika gładzików synaptics (teraz wszystkie gładziki powinny działać przez bibliotekę libinput).

GNOME… albo LXQt

Domyślnym pulpitem nowej Fedory jest GNOME 3.24. Wersja ta przynosi kilka istotnych usprawnień, które szczegółowo opisaliśmy w poświęconym jej materiale. Najważniejsze to wprowadzenie trybu nocnego, uporządkowanie obszaru powiadomień Gnome SHELL i dodanie tam informacji pogodowych, ładniejsze ikony oraz wsparcie dla uruchamiania oprogramowania na wybranej karcie graficznej.

Świetnie prezentuje się nowy Menedżer zdjęć, kalendarz oferuje tygodniowy podgląd wydarzeń, a do zestawu gnomowych aplikacji dodano agregator przepisów kulinarnych i menedżera zainstalowanych w systemie gier.

Pozostałe pulpity dla Fedory są traktowane raczej po macoszemu, GNOME było, jest i będzie tu najważniejszym środowiskiem pracy, ale do grona pasierbów dodano LXQt 0.11. To lekki pulpit bazujący na bibliotece Qt5, wykorzystujący znaną z KDE skórkę Breeze i dość dobrze współpracujący z aplikacjami GTK. Oczywiście mamy do dyspozycji też wersje z KDE Plasma 5.10, Xfce 4.12 oraz MATE 1.18.

Programistów zainteresowanych nową Fedorą jako systemem do pracy ucieszy obecność kompilatora GCC 7.1.1, Pythona 3.6, PHP 7.1, Go 1.8 oraz Ruby 2.4.

Ostatnią ważną zmianą w Fedorze 26 jest nowa wersja klienta OpenVPN – 2.4.3. Przynosi ona wsparcie dla kryptografii krzywych eliptycznych ECDH, trybu Galois/Counter dla szyfru AES, który pozwala w pełni wykorzystać wydajność wielordzeniowych procesorów, oraz dodatkowego szyfrowania dla kanału kontrolnego. Lepiej się też integruje z demonem systemd i pozwala na zmianę adresów IP i portów klienta bez renegocjowania już ustawionego tunelu.

ISO z nową Fedorą na 64-bitowe komputery x86 znajdziecie na stronie projektu. Wersje z innymi niż GNOME pulpitami udostępniono na stronie Fedora Spins, a przeróżne „wynalazki” (np. coś dla robotyków, astronomów czy projektantów) w Fedora Labs.

© dobreprogramy