GNOME 3.26 z nowymi Ustawieniami i całą garścią przydatnych ulepszeń

GNOME 3.26 z nowymi Ustawieniami i całą garścią przydatnych ulepszeń

GNOME 3.26 z nowymi Ustawieniami i całą garścią przydatnych ulepszeń
14.09.2017 22:19

Można już testować najnowszą wersję GNOME, oznaczonąnumerkiem 3.26 – tę samą, która po pewnych przeróbkach będziedomyślnym środowiskiem graficznym Ubuntu 17.10. Pół roku ciężkichprac zaowocowało wydaniem, które odczuwalnie poprawia wygodękorzystania z pulpitu, a także wprowadza przydatne ulepszenia waplikacjach i kluczowych komponentach GNOME – na czele z zupełnienowym panelem sterowania.

GNOME 3.26 „Manchester” – nazwane tak na cześć miasta, wktórym w tym roku odbyła się coroczna konferencja deweloperskaGUADEC (GNOME Users and Developers European Conference), to pierwszewydanie po osiągnięciu przez ten opensource’owy projekt 20 lat.Widać w nim wciąż dążenie do ujednolicenia doświadczeńmobilnych i desktopowych. Dotychczasowe Centrum Sterowania zmieniłonazwę po prostu na Ustawienia i właściwie nie wyglądałoby obconp. na iPadzie. Zamiast dotychczasowego układu okna z ikonamiposzczególnych aplikacji konfiguracyjnych, dostajemy ujednoliconywidok ustawień, między którymi przechodzimy przełączając siępomiędzy zgrupowanymi w pasku bocznym nazwami modułów.

Obraz

To oczywiście nie wszystkie zmiany. GNOME Shell oferuje ulepszonywidok wyszukiwania, z nowym układem wyników oraz wsparciu dlawyszukiwania akcji systemowych, animowane przejścia dlamaksymalizacji i normalizacji rozmiaru okien, poprawiony widokAktywności oraz przezroczystość górnego paska.

W całym pulpicie obsługiwane są teraz kolorowe ikonki emoji,można je wstawiać do czatów, wiadomości i dokumentów. Znacząco przyspieszyły widoki stron internetowych, dzięki nowemu silnikowiJavaScriptu, SpiderMonkey 52. Poprawiono też widok pulpitu namonitorach wysokiej rozdzielczości (HiDPI) dzięki ułamkowemuskalowaniu wyświetlania i usprawniono współpracę z serweremgrafiki Wayland.

Obraz

Trochę ulepszeń pojawiło się w aplikacjach GNOME. Zdjęciaotrzymały nowe kontrolki powiększania i pomniejszania, Mapypozwalają przełączać się klawiaturą między widokiem z lotuptaka i widokiem ulicy, a menedżer wirtualizacji Boxes ułatwiawspółdzielenie folderów między hostem i gościem.

Obraz

Aplikacja Dyski pozwala teraz na tworzenie nowych plików obrazów,które można zamontować jako urządzenia w pętli i skalowanierozmiarów partycji wraz z jej systemem plików. PrzeglądarkaEpiphany zaczęła obsługiwać mechanizm synchronizacji Sync zFirefoksa, a Kalendarz radzi sobie z powtarzającymi sięzdarzeniami. Środowisko deweloperskie Builder doczekało się zaśzupełnie nowego edytora, kontekstowej dokumentacji, rozbudowanegowyszukiwania i nowego debuggera.

Obraz

Pojawiła się też prosta aplikacja do obsługi skanerów orazmenedżer rzeczy do zrobienia, integrujący się z popularnymTodoistem. Taki trend, by webowe aplikacje i usługi wpinać w pulpit– na pewno to lepsze, niż kolejna aplikacja na bazie Elektronu.Sporo pomniejszych poprawek też w innych aplikacjach, w tymklientach poczty Evolution oraz IRC-a Polari.

Nowe GNOME 3.26 w praktyce można wypróbować póki co tylko naOpenSUSE Tumbleweed, po podpięciu repozytorium GNOME:Factory.W najbliższych dniach i tygodniach spodziewać się powinniśmy jegodebiutu w innych popularnych dystrybucjach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (152)