r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Stallman „pobłogosławił” serwis do prowadzenia zbiórek

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Choć na Kickstarterze, IndieGoGo czy podobnych serwisach nie brakuje wolnych i otwartych projektów, jest zakątek Sieci, który zostanie przeznaczony specjalnie dla nich – Crowd Supply. Serwis ten został „pobłogosławiony” przez samego Richarda Stallmana, założyciela projektu GNU i bojownika o wolność i otwartość sprzętu i oprogramowania.

Sam fakt, że Richard Stallman pochwalił komercyjny produkt, jest dość wyjątkowy. Jednak wystarczy spojrzeć na projekty, na które trwają zbiórki, by zrozumieć dlaczego. To właśnie na Crowd Supply powstał Librem – otwarty laptop, zbudowany z myślą o prywatności użytkowników przez firmę Purism. Obecnie trwa zbiórka na mniejszą, 13-calową wersję.

Dzięki temu serwisowi światło dzienne ujrzała także Novena – otwarta (dosłownie :-)) i bardzo ciekawa platforma, której można używać jako laptopa lub komputera stacjonarnego.

r   e   k   l   a   m   a

Ciekawostką jest to, że Crowd Supply nie tylko pozwala zebrać fundusze na ukończenie projektu, ale też umożliwia dalszą sprzedaż produktów, które odniosły sukces. Dzięki temu wciąż można kupić 15-calowe laptopy Librem i wiele innych, ciekawych i całkowicie otwartych urządzeń, na których można z radością korzystać z wolnego i otwartego oprogramowania. Ponadto, co podkreślił Stallman, Crowd Supply szanuje wolność internautów, gdy pośredniczy przy wspieraniu projektów.

Stallman i Free Software Foundation zawarli z Crowd Supply swojego rodzaju umowę partnerską. W miarę jak zacierają się granice między sprzętem i oprogramowaniem, był to naturalny krok dla obu stron – tak przynajmniej uważa Joshua Lifton, założyciel CrowdSupply. Jednym z warunków umowy była zmiana projektu strony i systemu sprzedaży, by spełnił on wymagania FSF i podążał za wytycznymi kampanii Free JavaScript. Przede wszystkim chodziło o zapewnienie dostępu do pełni możliwości serwisu użytkownikom, którzy nie korzystają z własnościowych, zamkniętych przeglądarek.

W dalszym planie jest przyciągnięcie do Crowd Supply innych wolnych i otwartych projektów, które obecnie korzystają z usług serwisów crowdfundingowych, bazujących na zamkniętych i niebezpiecznych rozwiązaniach.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.