Stallman „pobłogosławił” serwis do prowadzenia zbiórek

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć na Kickstarterze, IndieGoGo czy podobnych serwisach nie brakuje wolnych i otwartych projektów, jest zakątek Sieci, który zostanie przeznaczony specjalnie dla nich – Crowd Supply. Serwis ten został „pobłogosławiony” przez samego Richarda Stallmana, założyciela projektu GNU i bojownika o wolność i otwartość sprzętu i oprogramowania.

Sam fakt, że Richard Stallman pochwalił komercyjny produkt, jest dość wyjątkowy. Jednak wystarczy spojrzeć na projekty, na które trwają zbiórki, by zrozumieć dlaczego. To właśnie na Crowd Supply powstał Librem – otwarty laptop, zbudowany z myślą o prywatności użytkowników przez firmę Purism. Obecnie trwa zbiórka na mniejszą, 13-calową wersję.

Dzięki temu serwisowi światło dzienne ujrzała także Novena – otwarta (dosłownie :-)) i bardzo ciekawa platforma, której można używać jako laptopa lub komputera stacjonarnego.

Ciekawostką jest to, że Crowd Supply nie tylko pozwala zebrać fundusze na ukończenie projektu, ale też umożliwia dalszą sprzedaż produktów, które odniosły sukces. Dzięki temu wciąż można kupić 15-calowe laptopy Librem i wiele innych, ciekawych i całkowicie otwartych urządzeń, na których można z radością korzystać z wolnego i otwartego oprogramowania. Ponadto, co podkreślił Stallman, Crowd Supply szanuje wolność internautów, gdy pośredniczy przy wspieraniu projektów.

Stallman i Free Software Foundation zawarli z Crowd Supply swojego rodzaju umowę partnerską. W miarę jak zacierają się granice między sprzętem i oprogramowaniem, był to naturalny krok dla obu stron – tak przynajmniej uważa Joshua Lifton, założyciel CrowdSupply. Jednym z warunków umowy była zmiana projektu strony i systemu sprzedaży, by spełnił on wymagania FSF i podążał za wytycznymi kampanii Free JavaScript. Przede wszystkim chodziło o zapewnienie dostępu do pełni możliwości serwisu użytkownikom, którzy nie korzystają z własnościowych, zamkniętych przeglądarek.

W dalszym planie jest przyciągnięcie do Crowd Supply innych wolnych i otwartych projektów, które obecnie korzystają z usług serwisów crowdfundingowych, bazujących na zamkniętych i niebezpiecznych rozwiązaniach.

© dobreprogramy
s