Sun poucza Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Jonathan Schwartz, dyrektor wykonawczy w Sunie, ostrzegł Microsoft, że zastraszanie klientów pozwami o naruszanie patentów może im dać bardzo dobry powód do odejścia.

Odniósł się w ten sposób do twierdzeń Microsoftu jakoby oprogramowanie Open Source naruszało ponad 200 patentów. Według Schwartza żadna ilość strachu nie powstrzyma rozwoju tak wolnych mediów jak i wolnego oprogramowania. Wskazuje, że społeczność skupiona wokół produktu jest dużo bardziej efektywna i innowacyjna niż firma. Dodaje, że otwarte oprogramowanie i otwarte standardy zmieniają świat. Są dżinem, który raz wypuszczony nie może być przez nikogo zamknięty w butelce.

W tym samym wpisie w swoim blogu Jonathan Schwartz wspomina trudny okres Suna gdy klienci porzucali jego system Solaris na rzecz Linuksa. Pewna firma zaproponowała wtedy pozwanie użytkowników Open Source. Inna z kolei zachęcała do dystrybuowania jej systemu operacyjnego i pozywania dotychczasowych klientów Suna. Możemy się domyślać, że chodziło tu o Microsoft i jedną z firm rozwijających Linuksa. W każdym razie Sun nie posłuchał tych propozycji. Wysłuchał natomiast programistów i klientów, którzy domagali się innowacyjności i rozwoju. Zrobić to samo Sun poleca korporacji Microsoft.

Choć wypowiedź Schwartza z oczywistych względów przypomina tu reklamę jego firmy to jednak nie sposób odmówić jej trafności w stosunku do Microsoftu, który często jest widziany jako firma arogancka i wiedząca lepiej co jest dobre dla użytkowników.

© dobreprogramy