Sun przyłącza się do Free Software Foundation

Strona główna Aktualności

O autorze

Sun Microsystems jest kolejną firmą, która przystąpiła do organizacji Free Software Foundation promującej otwarte oprogramowanie.

Sun wesprze FSF finansowo w ramach programu patronackiego otrzymując w zamian usługi konsultingowe. Dotychczas patronami Free Software Foundation stały się firmy Google, Nokia, IBM, Cisco oraz Intel. Posunięcie Suna jest kolejnym krokiem mającym na celu odgrywanie większej roli w rozwoju otwartego oprogramowania.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat Sun Microsystems zmieniał swój stosunek do opracowanej przez FSF licencji GPL. W 2004 roku nastawienie było pozytywne. Ale już w 2005 mówiono o zapisach w GPL jako drapieżnych zobowiązaniach i kolonializmie wartości intelektualnej. W ubiegłym roku Sun otwierając Javę i udostępniając ją na GPL zajął jednak ostateczne stanowisko. Ponadto zainteresowanie trzecią wersją GPL ze strony Suna potwierdza chęć zaangażowania we Free Software Foundation. Jeśli Sun wypuści OpenSolarisa na GPL3 a jądro Linuksa pozostanie na GPL2, może to przyczynić się do rozwoju społeczności tego systemu operacyjnego i pomóc przyciągnąć osoby popierające Free Software Foundation.

© dobreprogramy

Komentarze